Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Dům ve Stínadlech

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům ve Stínadlech

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Kdo by neznal příhody Rychlých šípů z pera Jaroslava Foglara. Asi každý malý kluk tajně snil o dobrodružstvích, která chlapci prožívali. V malebném městečku nedaleko Brna je celá čtvrť pojmenována po Foglarových hrdinech. Zde jsme minulý rok stavěli dřevostavbu pro výjimečné klienty, kteří stejně jako pan Foglar rozdávají radost celým generacím.

Dům s obdélníkovým půdorysem (8,9 m x 12,7 m) a dispozicí 4+kk je navržen ze stavebního systému DNK jako difuzně otevřená panelová dřevostavba se sedlovou střechou a zastřešenou terasou. Základní architektonický návrh domu dodal sám investor.

Inovativní řešení

Dům byl postaven technologií panelové montáže s difuzně otevřenou skladbou stěn, ve kterých již byla z výroby zabudovaná okna určená pro pasivní domy. Střecha je zhotovena z dřevěných vazníků, fasáda je silikonová na minerálním jádru.

Vnitřní parobrzdná obálka je zhotovena z OSB4 s přelepením spojů a bez použití folií. Díky celulóze ve stropě (380 mm) i obvodových stěnách je dům nejen dobře zaizolován, ale skladby rovněž vykazují zajímavé hodnoty fázového posunu tepelné vlny a minimální zátěž pro životní prostředí z hlediska obnovitelnosti a uhlíkové stopy. Nadměrné solární zisky jsou redukovány zastřešenou terasou, kde ve styku se stěnou dřevostavby je integrován vzduchový provětrávaný kanál. V domě jsou použity suché podlahy Fermacell (2E22), díky kterým je minimalizován podíl vody vázané ve skladbě podlahy.

Dům je vybaven elektrickým vytápěním a systémem řízeného větrání.

Ozdobou obývacího pokoje je komín Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny.

Zajímavost o stavbě

Petr Ulrych, investor: Jedním ze zvláštních požadavků byla moje pracovna. Mám tam speciální pracovní stůl, do kterého mi elektřinu i data vyvedli kabelem přímo z podlahy, aby byl v místnosti prostor. Slouží nám to zároveň jako zkušebna pro kapelu. Odsud tvoříme krásné věci. A ještě tam mám i posilovnu.

Typ dřevostavby

panelová (sendvičová) konstrukce

Umístění stavby

Kuřim, 664 34

Datum kolaudace

03/2018

Zastavěná plocha

113,2 m2

Užitná plocha

94,8 m2

Počet podlaží

1

Součinitel prostupu tepla

0,15 W/m2K

Energetické zařazení budovy

C

Realizační skupina

Projektant

DNK System s.r.o.

Dodavatel stavby

MORAVSKÉ DŘEVOSTAVBY s.r.o.

Investor

Alena a Petr Ulrychovi

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

MORAVSKÉ DŘEVOSTAVBY s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Velké Meziříčí

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Aleš Tajbr, Ph.D.

Telefon

+420 723 885 175

E-mail

info@moravskedrevostavby.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací