Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Vila v Beskydech

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Vila v Beskydech

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Dům leží ve svahu, a tak se hlavním vstupem stalo 2. nadzemní podlaží. Celý objekt se z nadhledu jeví jako písmeno „T“. Je situován na severní hranici jižně se svažujícího pozemku o velikosti cca 6 500 m², v jehož spodní části je vzrostlý les. Pozemek je součástí přírodního táhlého terénního útvaru – rokle, svažující se ve východo-západní ose k nedaleké přehradě.

Inovativní řešení

Navržený objekt je co do měřítka jednou z největších stavebních struktur v obci, ihned po bývalé škole nebo památce lidové architektury – dřevěném evangelickém kostelíku z r. 1783, se kterým je také v přímém vizuálním kontaktu. Právě tento objekt se stal předobrazem pro celkovou koncepci vily, která ve svém soudobém pojetí interpretuje dualitu exteriéru a interiéru, pro lokální architekturu tak typickou.

Výsledkem je 3D fasáda z trapézového perforovaného plechu vers. celodřevěný interiér. Perforovaný trapézový fasádní plech jako druhá kůže objektu, sluno- a větrolam, reflektuje krajkářskou tradici regionu, technicistní prvek, integruje dům do okolní přírody.

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu, tedy místně tradiční stavební techniku, avšak posunutou technologicky na úroveň současnosti – křížem lepené dřevěné panely v kombinaci s ocelovými nosnými prvky dávají vzniknout dřevěnce III. tisíciletí.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Na výslovné „přání“ zákazníka byla ve valašských Beskydech postavena vila, která měla svůj předobraz ve slavné vile Tugendhat v Brně.

Obdobně, jako ve slavném funkcionalistickém předobrazu, je i zde koncepce vnitřních prostor domu variací na téma „plan libre“ – všechny obytné místnosti jsou orientovány na jih, ze severu je vstupní dvůr, garáž a hospodářské prostory domu. Vstup na úrovni ložnicového podlaží, obytné pak o úroveň níže, jeden prostor s předsunutou terasou s obytnou a sportovně relaxační částí s bazénem. Velkoplošné prosklení, které zajišťuje propojení exteriéru s interiérem – okolní příroda se stává integrální součástí interiéru domu.

V jihozápadní části domu prostorová koncepce graduje dvoupodlažní galerií s knihovnou a rohovým oknem, které zprostředkovává nejatraktivnější výhledy na místní krajinu, včetně nedalekého evangelického kostelíku.

Typ dřevostavby

konstrukce z vrstveného masivního dřeva (CLT, ...)

Umístění stavby

Valašské Meziříčí, 757 01

Datum kolaudace

09/2014

Zastavěná plocha

Dům bez terasy: 310,93 m2

Užitná plocha

393,64 m2

Počet podlaží

2

Způsob vytápění a ohřevu vody

2 x tepelné čerpadlo + elektrokotel + solární panely

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Zdeněk Trefil / TREF-Architekti

Projektant

Ing. Peter Ramík

Dodavatel stavby

stavba realizována subdodavatelsky

Investor

soukromá osoba

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Ing. arch. Zdeněk Trefil / TREF-Architekti

Obec bydliště / sídla společnosti

Valašské Meziříčí

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. Zdeněk Trefil

Telefon

+420 603 849 361

E-mail

trefil@tref-a.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

TREF-Architekti působí ve Valašském Meziříčí. V r. 2005 jejich Dům na půl cesty 2 byl oceněn Grand Prix Obce architektů 2005. Výčet dalších realizací: Central bar VM, Valašská koliba VM, kavárna Marco Polo VM, vila Gadas VM, rekonstrukce funkcionalistické vily arch. Místeckého v Poličné, bydlení pro seniory Seniorpark VM, vila v Beskydech – finalista České ceny za architekturu 2019. Ateliér se s individuálním přístupem ke každé zakázce zaměřuje na klienty s vysokými nároky na kvalitu architektury.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací