Dřevěná stavba roku

Přihlášení díla

Jak se přihlásit

LETOŠNÍ 14. ROČNÍK DŘEVĚNÉ STAVBY ROKU 2024 SE NEOTERVÍRÁ.

Časté otázky

 Do jaké kategorie mám zařadit své dílo v DSR 2024?

Ze soutěžních podmínek vybíráme  charakteristiky jednotlivých kategorií:

  • Dřevěné budovy – návrhy, Dřevěné budovy – realizace

Do kategorie mohou být přihlášeny návrhy a realizace moderních staveb, srubů a roubenek (např. rodinné domy, dvojdomky, řadové nebo bytové domy, školky, školy, nemocnice, kancelářské budovy, rekreační objekty, tiny house apod.), jejichž konstrukční systém je z podstatné části tvořen ze dřeva nebo z materiálů na bázi dřeva.

  • Dřevěné interiéry – realizace

Do kategorie mohou být přihlášeny realizace vnitřních prostor staveb obsahující dřevěné prvky, které jsou dominantou interiéru (např. interiéry s dřevěnou podlahou, obložením, schodištěm, nábytkem a dalšími prvky ze dřeva). Interiéry mohou být součástí staveb zhotovených z libovolných stavebních materiálů.

  • Dřevěné konstrukce – návrhy, Dřevěné konstrukce – realizace

Do kategorie mohou být přihlášeny návrhy a realizace dřevěných konstrukcí občanských, bytových, dopravních, průmyslových nebo sakrálních staveb (např. halové konstrukce, mosty, lávky, věže, rozhledny, přístřešky, střešní konstrukce, venkovní terasy, veletržní stánky, dřevěné fasády, hřiště s pořizovací hodnotou nad 500 tisíc Kč apod.).

Na co se zaměřit? Konstrukční řešení a detail.
Porota se u kategorie Dřevěné konstrukce bude zaměřovat na konstrukční řešení stavby, popř. konstrukčního detailu stavby či díla. V kolonce Popis konstrukce a přiložené dokumentaci uveďte, v čem je dílo konstrukčně zajímavé, popř., jaký konstrukční prvek je v něm řešen.

 

Jak se mám přihlásit?

Postup pro přihlášení soutěžního díla naleznete zde.

 

Do kdy nejpozději se musím přihlásit?

Nejpozději do 8. 3. 2024 do 23:59 hodin.

 

Kdo se může do DSR přihlásit?

Soutěžní dílo může do soutěže DSR přihlásit pouze soutěžící. Soutěžící je ten, kdo vyplní registrační formulář, dodá veškerou potřebnou dokumentaci (viz Dokumentace soutěžního díla zde), zaplatí registrační poplatek a pokud vyhraje, přebírá ocenění pro dané soutěžní dílo.

Soutěžícím může být právě jedna fyzických nebo právnická osoba se vztahem k přihlášené dřevěné stavbě (např. majitel, zřizovatel, provozovatel, stavitel, autor atd.).

Více informací naleznete v Soutěžních podmínkách.

 

Proč bych se měl/a do DSR přihlásit?

Sepsali jsme pro vás 9 dobrých důvodů, proč se podle nás vyplatí přihlásit.

Co jim účast v soutěži přinesla s vámi sdílejí naši minulý soutěžící.

 

Jak vyplnit informace o konstrukční ochraně dřeva u svého díla?

Inspiraci můžete čerpat například z webu MeziStromy.cz.

 

Hlasuje pro mě veřejnost, nebo odborná porota?

Ve všech kategoriích hlasuje pro soutěžní díla jak široká veřejnost, tak odborná porota.

 

Jak funguje hlasování veřejnosti?

Každý uživatel internetu, který se registruje a potvrdí svoji e-mailovou adresu, může v době hlasování (18. 3. – 3. 4. 2024) odeslat v každé kategorii 1 hlas pro soutěžní díla, která chce nominovat na vítěze DSR 2024. Vítězem každé kategorie se stane soutěžící s nejvyšším počtem hlasů zaslaných veřejností.

 

Jak funguje hlasování odborné poroty?

Díla naší soutěže hodnotí 3 odborné poroty tak, aby byla zajištěna jejich maximální odbornost. Odborné poroty hodnotí zvlášť kategorie Velkých dřevěných konstrukcí, Dřevěných budov a Interiérů.

Hodnocení odborné poroty probíhá jednokolově. Každá porota má předem dána hodnoticí kritéria a určenou bodovací škálu (1 - 5 bodů), podle které ohodnotí soutěžní díla. Porotci hodnotí díla nezávisle na sobě. Své individuální hodnocení následně pošlou tajemníkovi odborné poroty, který sečtením bodů od všech porotců zjistí vítěze odborné poroty v každé kategorii. Dílo s nejlepším umístěním se stává vítězem.

 

Proč neukazujete průběžné výsledky hlasování?

Průběžné výsledky neukazujeme proto, abychom nestresovali naše soutěžící! :)

Hlavně ale nechceme ovlivňovat výsledky hlasování. Děkujeme za pochopení.

 

Kdy se dozvím vítěze DSR 2024?

Vítězové z 5 soutěžních kategorií budou vyhlášeni v dubnu 2024 (termín bude upřesněn). Pořadí ostatních soutěžících nezveřejňujeme, ale soutěžícím je po ukončení hlasování sdělujeme.

 

Co je to soutěž Dřevěná stavba roku?

Dřevěná stavba roku (DSR) je soutěž dřevěných staveb, ze kterých si vyberete. Cílem soutěže je ukázat dřevo jako významný obnovitelný stavební materiál. Jeho využíváním chráníme neobnovitelné zdroje, a tím i naše životní prostředí.

Soutěž DSR představuje dřevěné stavby ve všech jejich podobách a je unikátní svým zaměřením výhradně na dřevo. Soutěžící se mohou hlásit do 5 soutěžních kategorií:  Dřevěné budovy - návrhy, Dřevěné budovy - realizaceDřevěné interiéry - realizace, Dřevěné konstrukce - návrhyDřevěné konstrukce - realizace.

Nadace dřevo pro život tuto soutěž projektuje jako užitečný marketingový nástroj pro firmy a osoby, které se věnují využívání dřeva ve stavebnictví.

 

Jak může soutěž chránit životní prostředí?

Jednoduše – osvětou veřejnosti!

Víte, že dřevo v českých lesích je díky dlouholeté péči českých lesníků naší významnou obnovitelnou surovinou? Zakoupením dřevěné stavby nebo třeba hřiště tak chráníte neobnovitelné zdroje a tím i naše životní prostředí. Dřevo je navíc udržitelný materiál s nízkou uhlíkovou stopou, váže na sebe uhlík a je dobře recyklovatelné! Více o tom, jak využíváním dřeva chráníte životní prostředí, si přečtěte v našem e-booku!

Soutěž Dřevěná stavba roku proto chrání životní prostředí tím, že ukazuje laické i odborné veřejnosti přínosy využívání dřeva pro naše životní prostředí v našem každodenním životě.

 

Jak můžu životní prostředí chránit i já?

Životní prostředí chráníte už tím, že ve své práci využíváte dřevo. V osobním životě doporučujeme upřednostňovat české dřevo pocházející z legálně obhospodařovaných lesů. Budete tím využívat domácí obnovitelnou surovinu, čímž významně snížíte dopady Vaší činnosti na životní prostředí a podpoříte místní společnost a ekonomiku.

 

Mám další otázky, kdo mi je zodpoví?

Pokud máte jakékoliv otázky, neváhejte se prosím kdykoliv obrátit na vedoucí Vaší kategorie, případně na koordinátora projektu. Všechny kontakty naleznete zde.

Soutěžní podmínky Dřevěná stavba roku 2024

Dokumentace díla

Hodnoticí kritéria odborné poroty

Hodnoticí kritéria odborné poroty si můžete stáhnout ZDE. 

 

 

Dřevěné budovy – návrhy

Kompletní dokumentaci k této kategorii si můžete stáhnout ZDE.

Dřevěné budovy – realizace

Kompletní dokumentaci k této kategorii si můžete stáhnout ZDE.

Dřevěné Interiéry - realizace

Kompletní dokumentaci k této kategorii si můžete stáhnout ZDE.

Dřevěné konstrukce – návrhy

Kompletní dokumentaci k této kategorii si můžete stáhnout ZDE.

Dřevěné konstrukce – realizace

Kompletní dokumentaci k této kategorii si můžete stáhnout ZDE. 

 

 

Registrační poplatek

Malé dřevěné konstrukce – realizace

1 500 Kč

Velké dřevěné konstrukce – návrhy

1 500 Kč

Velké dřevěné konstrukce – realizace

1 500 Kč

Dřevěné budovy – návrhy

1 500 Kč

Dřevěné budovy – realizace

1 500 Kč

Dřevěné interiéry – realizace

1 500 Kč

Ceny jsou uvedeny bez DPH.

Forma platby registračního poplatku: Na základě námi vystavené faktury po úspěšném přihlášení soutěžního díla.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací