Dřevěná stavba roku

Chci hlasovat

Pro zvídavé

Chcete se o dřevě dozvědět něco víc? To jsme rádi. Soutěž Dřevěná stavba roku vyhlašuje Nadace dřevo pro život, aby podpořila využívání dřeva jako domácí obnovitelné suroviny pro každodenní využití, a tím chránila naše nerostné bohatství naší planety i pro další generace.

V Galerii soutěžních děl jste si mohli přečíst krátké informace o dřevě. Níže vám k nim povíme něco víc…

ochránce zp

 

I malá dřevěná konstrukce chrání naše životní prostředí.

  • Výhodou dřevostavby je rychlost vytápění. Vytopíte ji dříve než zděný dům. Díky vynikajícím tepelně-izolačním vlastnostem dřeva spotřebujete méně energie a navíc můžete teplotu v interiéru rychleji regulovat.

Dřevěné konstrukce jsou bezpečné, lehké a zároveň velmi pevné.

  • Dřevo je velmi variabilní a skvěle se hodí do konstrukcí. Staví se z něj mosty, věže, zastřešení, lodě a mnoho dalšího. Je pružné a pevné. V porovnání s betonem 5krát a s ocelí až 17krát lehčí. Při vzniku požáru je dokonce bezpečnější než jiné stavební materiály, protože hoří předvídatelným způsobem a po dlouhou dobu si zachovává svou pevnost. Díky své pružnosti navíc dobře odolává zemětřesení.

Dřevo je obnovitelná surovina, jejímž využíváním chráníme životní prostředí.

  • Buďte in a bydlete v materiálu 3. tisíciletí! Dřevo je díky udržitelné péči lesníků o naše lesy obnovitelným materiálem. Můžeme ho tedy používat bez černého svědomí vůči naší planetě dnes i v budoucnu. Více o tom, proč je dřevo cesta k rovnováze na Zemi, zjistíte zde.

brožura foto 4

Dřevo v sobě ukládá uhlík z oxidu uhličitého, a tím snižuje objem skleníkových plynů v atmosféře.

  • Dřevostavby slouží jako „konzervy“ na uhlík. Proč? Stromy si při svém růstu ukládají fotosyntézou uhlík z CO2 do svých tkání, tedy do dřeva. Když použijeme dřevo ke stavbě domů, uhlík se nevrátí zpátky do atmosféry, ale zůstane v jeho dřevě dlouhou dobu uzamčený.

Díky vůni, kterou uvolňuje dřevo, se lépe dýchá, spí i pracuje.

  • Masivní dřevo má svoji charakteristickou příjemnou vůni pryskyřice, kterou obsahuje. Tuto vůni není třeba vylepšovat a díky ní se nám lépe dýchá tedy i pracuje a spí.

shutterstock 351395459

Dřevo v interiéru je balzámem pro vaše zdraví a duši.

  • Dřevo v interiéru má mnoho pozitivních dopadů na náš každodenní život a vytváří zdravé a přirozené vnitřní prostředí. Působí pozitivně na naši psychiku, snižuje stres,  a příznivě upravuje mikroklima domu – pomáhá udržovat příznivou vlhkost, filtruje pachy, zachycuje škodliviny a působí antialergenně.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací