Dřevěná stavba roku

Chci hlasovat

Pro zvídavé

Chcete se o dřevě dozvědět něco víc? To jsme rádi. Anketu Dřevěná stavba roku vyhlašuje Nadace dřevo pro život, aby podpořila využívání dřeva jako domácí obnovitelnou surovinu pro každodenní využití, a tím chránila naše neobnovitelné zdroje i pro další generace.

V Galerii soutěžních děl jste si mohli přečíst krátké informace o dřevě. Níže vám k nim povíme něco víc…

 

Kontakt se dřevem rozvíjí hmat a jemnou motoriku.

  • Dotyk se dřevem působí pozitivně na naši i dětskou psychiku. Když jsou děti v kontaktu s přírodním materiálem od malička, tedy cítí ho, dotýkají se ho, působí na ně jako teplý a příjemný materiál (pokud si ovšem zrovna nezadřou třísku :) ), rozvíjí si tím hmat a jemnou motoriku.

 

Dřevěná hřiště vzbudí v dětech lásku k přírodnímu materiálu.

  • Děti, které si hrají na dřevěných hřištích, si vytváří ke dřevu a přírodním materiálům obecně pozitivní vztah. Díky tomu roste šance, že je budou upřednostňovat i v dospělosti a budou se tak chovat zodpovědně k životnímu prostředí.

 

Dřevěné konstrukce jsou bezpečné, lehké a zároveň velmi pevné.

  • Dřevo je velmi variabilní a skvěle se hodí do konstrukcí. Staví se z něj mosty, věže, zastřešení, lodě a mnoho dalšího. Je pružné a pevné. V porovnání s betonem 5krát a s ocelí až 17krát lehčí. Při vzniku požáru je dokonce bezpečnější než jiné stavební materiály, protože hoří předvídatelným způsobem a po dlouhou dobu si zachovává svou pevnost. Díky své pružnosti navíc dobře odolává zemětřesení.

 

Dřevo je obnovitelná surovina, jejímž využíváním chráníme životní prostředí.

  • Buďte in a bydlete v materiálu 3. tisíciletí! Dřevo je díky udržitelné péči lesníků o naše lesy obnovitelným materiálem. Můžeme ho tedy používat bez černého svědomí vůči naší planetě dnes i v budoucnu. Více o tom, proč je dřevo cesta k rovnováze na Zemi, zjistíte zde.

 

Dřevo v sobě ukládá uhlík z oxidu uhličitého, a tím snižuje objem skleníkových plynů v atmosféře.

  • Dřevostavby slouží jako „konzervy“ na uhlík. Proč? Stromy si při svém růstu ukládají fotosyntézou uhlík z CO2 do svých tkání, tedy do dřeva. Když použijeme dřevo ke stavbě domů, uhlík se nevrátí zpátky do atmosféry, ale zůstane v jeho dřevě dlouhou dobu uzamčený.

 

Dřevo na jednu průměrnou dřevostavbu přiroste v českých lesích za cca 2 min.

  • Jak to víme? Jedná se o matematický výpočet z celkového ročního přírůstu dřeva v ČR za rok a průměrné spotřeby dřeva na jednu dřevostavbu.

 

Díky vůni, kterou uvolňuje dřevo, se lépe dýchá, spí i pracuje.

  • Masivní dřevo má svoji charakteristickou příjemnou vůni pryskyřice, kterou obsahuje. Tuto vůni není třeba vylepšovat a díky ní se nám lépe dýchá tedy i pracuje a spí.

 

Dřevo v interiéru je balzámem pro vaše zdraví a duši.

  • Dřevo v interiéru má mnoho pozitivních dopadů na náš každodenní život a vytváří zdravé a přirozené vnitřní prostředí. Působí pozitivně na naši psychiku, snižuje stres,  a příznivě upravuje mikroklima domu – pomáhá udržovat příznivou vlhkost, filtruje pachy, zachycuje škodliviny a působí antialergenně.

ochránce zp

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací