Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Pavilon doc. Jebavého ZOO Chleby

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název interiéru

Pavilon doc. Jebavého ZOO Chleby

Typ interiéru

Veřejný

Země umístění interiéru

Česká republika

Umístění díla, pouze obec

Chleby

Užitná plocha

24 m2

Účel interiéru

Ubikace a expozice ohrožených primátů langur duk.

Architektonický popis

Vnitřní část expozice je pojata jako výjev vietnamského pralesa v 60. letech (počátek Vietnamské války), kdy bylo langurů ještě dost. Bambusová chýše s masivním dřevěným stolem (na kterém jsou languři krmeni) a okolo, tedy na stěnách, vše, co tehdejší džungle skýtala - neproniknutelná spleť rostlin, ve které je možné objevit buddhistický reliéf, ale hlavně mnoho zvířat jako jsou zoborožci, kaloni, outloni, bažanti, luskouni, ještěrky, hadi atd. Aby byl výjev autentický a poplatný době, ukrývá džungle třeba i „vojenské" jízdní kolo s „kalašnikovem“. Na vnitřní ubikaci navazuje venkovní výběh, obří vysoká kruhová voliéra s kopulovitým stropem, vybavená bambusovými tyčemi. Po obou stranách voliéry je krytý observační prostor s obrovskými prosklenými průhledy do ubikace.

Popis dispozice

Ve vnitřní ubikaci langurů je bambusová chýše, bambusové konstrukce pro pohybové aktivity primátů, masivní dřevěný stůl, na kterém jsou languři krmeni, a židle. Výzdoba na stěnách evokuje autentické prostředí langurů. Na vnitřní ubikaci navazuje venkovní výběh - obří vysoká kruhová voliéra s kopulovitým stropem, vybavená bambusovými tyčemi. Po obou stranách voliéry je krytý observační prostor (tzv. „televize“) s obrovskými prosklenými průhledy do ubikace a s masivními lavicemi pro posezení pozorovatelů.

Investor

ZOO Chleby o.p.s.

Datum kolaudace/realizace

09/2016

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

ZOO Chleby, o.p.s.

Bydliště/Sídlo společnosti

Václava Otty 1, 289v31 Chleby

Vztah ke stavbě

Investor

Webová stránka

Telefon

+420 723 237 571

E-mail

director@zoochleby.cz

Kontaktní osoba

Ing. René Franěk

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

ZOO Chleby, založená v roce 1997, vznikla na základech předchozí soukromé sbírky zvířat manželů Fraňkových. V roce 2004 získala licenci MŽP ČR, čímž se stala první oficiální porevoluční nestátní zoologickou zahradou. V roce 2014 zoo pětinásobně rozšířila obhospodařované pozemky. V současné době ZOO chová na 60 živočišných druhů. Její specialitou je blízký kontakt se zvířaty a rodinná, přívětivá atmosféra.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací