Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

7.

Podloubí se stolem a lavicemi

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název interiéru

Podloubí se stolem a lavicemi

Typ interiéru

Soukromý

Země umístění interiéru

Česká republika

Užitná plocha

36 m2

Účel interiéru

Sezení u stolu pod malovaným stropem, ochrana před větrem za stěnou s dřevěnými ptáky. Jejich křídla jsou opěrkou pro záda se snahou o ergonomii, v hlavách ptáků je odkládací parapet pro klobouky, svrchníky, kabelky. Opěrka zad roubení je inspirována křídly anděla, jehož postava – socha - je u konce lavice. Stůl má terasovité, výškově odstupňované odkládací plochy integrované v hlavě stolu ptáka. Do křídla ptáka u stolu bude umístěna svítilna, naklánějící se nad desku stolu, vstup k lavicím je od zábradlí.

Architektonický popis

V první etapě jsem navrhl k roubence překrytí střechou podepřenou sloupy s pásky obloučkovitě tvarovanými a podhledem malovaným tak, jak se to dělalo v renesanci. Investor s kamarádem položili topinkovou dlažbu, na kterou jsme osadili stůl, hledící zobákem do otevřeného nástupového čela - dvora. Po obou stranách stolu jsou lavice. Vše je z dubového masivu s podílem jasanu a švestky pro barevné zvýraznění. Opěrky lavic jsou tvořeny perutěmi ptáků traktující terasu otevřené stěny se sloupy s pásky. V hlavách ptáku je široká parapetní deska s mírným sklonem dokreslující dynamiku letu. Sezení je shora omezeno malovaným stropem s překládaným záklopem z fošen smrku. Vše je opatřeno malbou barvou, která dokresluje jednotlivé charaktery ptáků po jedné stěně a anděla s křídlem po druhé roubené stěně. Sezení je na terase, která má pískovcovou podezdívku, stejnou, jaká je pod roubením.

Popis dispozice

Dispozice sezení je v dosahu třiceti kroků od hlavní obytné roubenice, kterou jsem navrhoval dříve. Po zdolání dvora se nastupuje čtyřmi pískovcovými schody na terasu překrytou střechou. V ose terasy je umístěný stůl - pták, v jehož hlavě je špalek s odkládacím prostorem pro přípravu pokrmu, největší plochou je stolová deska ze čtyř dilatovaných dubových fošen. Z každé strany stolu je masivní lavice z půlky dubového kmene. Opěrky jsou z jedné strany při roubené stěně, z druhé strany je terasa se sloupy.

Realizační skupina

Autor

Jiří Vorel

Datum kolaudace/realizace

podzim 2016

Technický popis

Sezení je přisazené k roubenici. Na podlaze je pokryté topinkovou dlažbou, terasa má pískovcový terénní schod, do nějž jsou vetknuté sloupy nesoucí střechu a malovaný podhled. Stůl je dělaný sochařsky z dubového masivu, spojený hřebíky, vruty a jasanovými kolíky a má váhu 130 kg. Lavice mají sedáky z půlek dubových kmenů spojovaných čepy. Pláty u stěnových kompakt zabraňují větru obtěžovat sedícího člověka. Drásané a reliéfně strukturované dřevo je pomalováno barvami. Po zaschnutí bylo vše natřeno lakem osmo, jež má olejovo-voskovou bázi.

Speciální typy konstrukcí

Originální je dle použití štípaného dubového šindele, který dokresluje výtvarné řešení křídel.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Jiří Vorel

Bydliště/Sídlo společnosti

Rožďalovice

Vztah ke stavbě

Autor

Webová stránka

Telefon

+420 608 078 460

E-mail

jiranek.vorel@seznam.cz

Kontaktní osoba

Jiří Vorel

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací