Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Zákristie v kostele Matky Boží

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název interiéru

Zákristie v kostele Matky Boží

Typ interiéru

Soukromý

Země umístění interiéru

Česká republika

Umístění díla, pouze obec

Jihlava

Užitná plocha

30 m2

Účel interiéru

Zákristie v kostele Matky Boží v Jihlavě slouží k uchování bohoslužebných rouch kněží i ministrantů, ale také k uchování předmětů užívaných při bohoslužbě, jako jsou svícny, hostie, mešní víno a další. Mimo to slouží zákristie kněžím a ministrantům jako místnost pro přípravu a převléknutí. O zákristii jako takovou se stará kostelník.

Architektonický popis

Hlavní myšlenkou návrhu interiéru zákristie bylo přiblížení se již stávajícím historickým skříním ze 17. století. Z tohoto důvodu se navrhl dub jako symbol síly, mohutnosti a dlouhověkosti. V mohutnosti byl dub podpořen mořením barvou antique, která vytváří patinu. Symbolem hrdosti je jasan, proto byl navržen, aby vše propojil a vytvořil pocit vzdušnosti a vyváženosti. Za účelem zdůraznění detailu byla dřevěná dýha natřena na černo, aby upozorňovala na dominantu, kterou jsou jasanové výplně. Tímto zásahem byla navržena jednoduchá intarzie. Jako symbol propojení minulosti a současnosti byla navržena rampa s obloukem.

Popis dispozice

Dle zadání kněží jsme měli vybavit interiér tak, abychom se přiblížili historickým skříním ze 17. století. Korpus jednotlivých skříní byl vyroben z dubu a namořen barvou antique, která by měla na dřevu vytvořit patinu a přidat roky. Dominantou skříní jsou dveře, které jsou kombinací dubu a jasanu. Při výběru materiálu bylo prioritou vybrat jasan od jeho kořenice, kde má nejhezčí kresbu. Dominantu kresby umocnilo moření jasanu, ale ještě více frézování a následné vytvoření jednoduché intarzie pomocí dřevěné dýhy. Majestátnost skříní doplnila rovněž frézovaná dubová rampa s obloukem.

Realizační skupina

Autor

Roman Papoušek-truhlářství

Investor

Římskokatolická farnost u kostela Matky Boží

Datum kolaudace/realizace

05/2016

Technický popis

Korpusy skříní byly zhotoveny z dubové spárovky a přimořeny barvou antik. Dveře skříní byly vyrobeny z dubu a jasanu. Technikou lepení se spojil dub s jasanem. Do jasanu byla vyfrézována drážka a vložená načerno natřená dřevěná dýha. Technikou frézování a lepení pak byly zhotoveny dubové rampy. Na skříně byl v několika vrstvách nastříkán speciální lak. Letopočet byl pak ručně vymodelován řezbářskou technikou a osazen intarzií.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Roman Papoušek

Bydliště/Sídlo společnosti

Sluneční 201/15, 586 01 Jihlava

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Webová stránka

Telefon

+420 777 008 049

E-mail

roman-papousek@seznam.cz

Kontaktní osoba

Roman Papoušek

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací