Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Ateliér na náměstí

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název interiéru

Ateliér na náměstí

Typ interiéru

Veřejný

Charakteristika interiéru a filosofie díla

Společný ateliér vznikl v prostoru bývalých ordinací v objektu kulturní památky na náměstí ve Frýdku-Místku. Vlastními silami jsme vytvořili multifunkční prostor s kadeřnickým salonem, architektonicko-sochařským ateliérem a obytným patrem.

Hlavními prvky jsou dřevěné konstrukce z low-cost materiálů, jako jsou střešní latě, smrková prkna, polykarbonát a ocelové profily. Jelikož jsme si interiér realizovali sami pro sebe, mnoho prvků a detailů vznikalo v průběhu stavby.

Ústředním motivem salonu je trojúhelník. Ten vytváří pódium, zavěšené LED svítidlo a pojízdný trojstěnný objekt zrcadla a recepce. Na hlavní stěně jsme odhalili původní malby a vytvořili velkoformátový obraz. Na stěně jsou ukotveny police z masivního smrkového dřeva a po bocích je nerezová pracovní plocha s úložnými prostory.

Ateliéru dominuje laťová konstrukce, která prostor rozděluje na pracovní a odpočinkovou část. K prostoru je napojena klenutá multifunkční místnost a dílna s dřevěným regálovým systémem.

Zajímavost o díle / Příběh díla

Jsme zvyklí být a spát v přírodě, žili jsme na chatě v horách a tento způsob bytí nám je velice blízký. A tak jsme si chatu přenesli na náměstí. Sami jsme pečlivě každý kus dřeva vybrali, nařezali, opracovali, natřeli i smontovali. Všechny materiály jsou lokální a pořízené v místních malých firmách. Když bylo nejhůř, na pomoc nám přispěchali kamarádi i rodina.

V ateliéru se nenachází žádný nábytek, který by byl koupený. Každá věc je námi vytvořená. Tedy až na křesla, sedačku a pár židlí, které jsme adoptovali, protože rádi dáváme věcem druhý život. Stejně tak kytky jsou s námi, kromě pár adoptovaných, už několik let.

Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit místo, které funguje jako jeden organismus. Tři měsíce jsme na něm pracovali jako jeden tým a hodně nás to posunulo a sblížilo. Jelikož je zde velký pohyb lidí, snažili jsme se i pro ně vytvořit prostor, ve kterém se budou cítit příjemně. Vznikla tak tato oáza klidu, náš malý kousek přírody uprostřed náměstí našeho rodného města.

Umístění interiéru

Frýdek-Místek, 738 01

Užitná plocha

140 m2

Datum kolaudace/ realizace

09/2022

Realizační skupina

Architekt

Ondřej Bělica

Projektant

Ondřej Bělica

Dodavatel stavby

Ondřej Bělica + Clair Plum

Investor

Clair Plum + Ondřej Bělica

Uživatelé

Clair Plum + Ondřej Bělica

Video představující unikátnost interiéru

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Ondřej Bělica

Obec bydliště / sídla společnosti

Frýdek-Místek

Vztah k interiéru

Architekt, Projektant, Realizátor, Investor, Uživatel

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ondřej Bělica

Telefon

+420 721 141 512

E-mail

studio@ondrejbelica.net

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Ondřej Bělica (*1990) je multimediální umělec a architekt, balancující na hraně umění, architektury a designu. Působí ve Frýdku-Místku a Brně.

Jeho pracovní proces je založen na metodě minimalistického, konceptuálního a kontextuálního myšlení, která nabízí práci v nejrůznějších měřítkách a médiích. Hlavním jazykem v jeho estetice a výrazu je přirozenost a minimalismus.

Výkresy díla povinné

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací