Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

NKP Dřevěnka Úpice

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

NKP Dřevěnka Úpice

Účel stavby

rekonstrukce historického objektu

Popis stavby

Dům č. p. 92 v Úpici, nazývaný Dřevěnka, je jedním z nejstarších a největších českých maloměstských dřevěných domů, který je navíc zachovaný v relativní úplnosti a autentičnosti z doby výstavby na počátku 17. století. Dík své výjimečnosti získala Dřevěnka v r. 2010 status národní kulturní památky. Historický vývoj této nesmírně cenné, původně trojdílné, stavby se zapsal i do její podoby – nalezneme zde jak pozůstatky prvků raně novověkého domu (historický dýmník), tak svědectví z dob novějších (pivovod ve sklepě, prvorepublikový byt). Jako celek je Dřevěnka jedinečným dokladem lidové roubené architektury.

Inovativní řešení

V rámci portfolia  technologií použitých při rekonstrukci Dřevněnky zasluhuje jako jedinečné vyzdvihnout přísné dodržení historických postupů – od použití ručně přitesávaných kuláčů základní roubené konstrukce těla budovy po ručně štípaný šindel, který tvoří střešní krytinu, při maximálním zachování těch původních materiálů, které bylo možno zachránit. Historické postupy byly dodrženy i při zpracování vymazávek mezi trámy, bílení příslušných interiérových částí vápennými nátěry a např. při úpravě hliněných podlah (v příslušných částech objektu) atd. Zcela jedinečná je kombinace těchto postupů s požadavky moderního muzejnictví (skryté podlahové topení v přízemí budovy, speciální vytápění cirkulujícím vzduchem v 1. NP).

Zajímavost o stavbě

Dřevěnka je dokladem konstrukčního mistrovství našich předků a zároveň unikátním dokladem o podobě a funkčních částech tzv. třídílných raně novověkých maloměstských domů. Díky rekonstrukci zůstane toto svědectví nejen zachováno pro budoucnost, ale především živé v současnosti.

Umístění stavby

Úpice, 542 32

Datum kolaudace

05/2018

Počet podlaží

přízemí, 1. NP, dvoupatrová půda

Realizační skupina

Architekt

ArchiCraft, Praha

Projektant

Lubor Grund, projektování staveb

Dodavatel stavby

TES 98

Investor

Město Úpice

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové

Obec bydliště / sídla společnosti

Úpice

Vztah ke stavbě

Provozovatel rekonstruované národní kulturní památky.

Kontaktní osoba pro veřejnost

Jana Nešněrová, ředitelka muzea

Telefon

+420 603 370 572

E-mail

muzeum.upice@seznam.cz

Webová stránka

Doplňující informace o soutěžícím

Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové je příspěvkovou organizací Města Úpice. Návštěvníkům nabízí v objektu staré radnice celoročně tři stálé expozice (galerie Julie W. Mezerové, národopis, rodina Čapkova v Úpici) i tematické výstavy a další programy. V létě roku 2018 se stalo provozovatelem NKP Dřevěnka a její stálé expozice nazvané „Jak se žilo...“. V průběhu roku nabízí i Dřevěnka krátkodobé výstavy s regionálně-etnografickou tematikou a doprovodné programy.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací