Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Rozhledna Orstev

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Rozhledna Orstev

Popis konstrukce

Konstrukce rozhledny je řešena jako dřevěný skelet čtvercového půdorysu s prutovými prvky, které jsou spojovány ocelovými styčníky a zavětrovány dřevěnými a ocelovými táhly. Z hlavní hmoty konstrukce je zavěšeno osm vyhlídkových platforem s panoramatickým výhledem a v koruně věže je umístěna otevřená vyhlídková terasa.

Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami

Celá konstrukce je opláštěna svislým laťovým roštem, na který jsou instalovány průsvitné krycí šablony z polykarbonátového skla. Vyhlídkové platformy jsou zakryty plechovou krytinou a odvodněny vnitřními žlaby, které jsou skryty na nárožích pod vnějším opláštěním. Horní otevřená terasa, jako i celá rozhledna, je z modřínového dřeva.

Inovativní řešení

Dřevěná konstrukce, která je kompletně opláštěná venkovními šablonami, je tímto způsobem chráněná proti povětrnostním vlivům. Průsvitný krycí materiál zároveň vpouští dovnitř stavby dostatek světla, ale opravdová panoramata při stoupání po schodišti pouze naznačuje. Ta se otevírají až při vstupu na platformy s velkými čtvercovými průzory, které nabízí osm unikátních pohledů do krajiny.

Zajímavost o konstrukci / Příběh díla

Rozhledna má svým vzhledem u pozorovatele evokovat orstev, tedy kmen stromu s osekanými pahýly větví, na kterých se dříve sušívalo seno. Někomu může naopak připomínat mladou větvičku s rašícími pupeny. Tvar stavby tedy přímo odkazuje na hlavní stavební materiál, který byl použit při její realizaci.

Umístění konstrukce

Jihomoravský kraj

Realizační skupina

projektant

Ing. Petr Bíza

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

OK PYRUS, s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Petr Bíza

Telefon

+420 777 334 657

Email

petr.biza@okpyrus.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Absolvent VUT Brno 2015.

Projektant v OK Pyrus.

Videodokumentace

Výkresy díla povinné

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací