Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Kostelní věž

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Kostelní věž

Popis konstrukce

Tesařská konstrukce kostelní věže s výškou 16 m. Spodní část tvoří hrázděná konstrukce s výškou 2,1 m, která je vsazena mezi zdivo horní části věže. Na zdivu je pak uložen dvojitý pozednicový věnec podpírající trámové křížové vynesení 8 hlavních nosných sloupů. Ty jsou vzájemně zavětrovány pomocí vnitřních ondřejských křížů. Stabilitě napomáhají i venkovní šikmé vzpěry a do nich napojené obloukové ramenáty. Nad 3 metry vysokou lucernou je pak přes nosné sloupy vytvořeno další křížové vynesení hlavní hrotnice. Vše je zavětrováno dalšími obloukovými ramenáty.

Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami

Celá konstrukce je opláštěna dřevěným pobitím, které je klempířsky obloženo měděným plechem.

Inovativní řešení

Při zpracování této zakázky je použita kombinace několika moderních technologií, čímž je tato rekonstrukce unikátní v rámci České republiky a dost možná i v celosvětovém měřítku. První technologií je fotogrammetrie pomocí dronu, kdy se z fotek pořízených dronem vytvoří 3D model "mračna bodů", následně je provedeno skenování vnitřní konstrukce 3D skenerem. Obě vytvořená "mračna bodů" jsou následně naimportována do softwaru SEMA, kde je konstrukce podle tohoto zaměření detailně rozkreslena, jsou vytvořeny materiálové listy, objednávky řeziva a montážní plány. Dále jsou vygenerována data pro CNC výrobu konstrukce. Prvky jsou následně dopraveny na stavbu, postupně vyvezeny nahoru do výšky 46 metrů a smontovány do jednoho kompletního celku. Tento způsob zpracování ušetří oproti "běžným způsobům rekonstrukcí" velkou spoustu času, financí a vše se velmi zpřesní. Celá rekonstrukce od prvního skenování až po dokončení zabere cca 5 měsíců!

Zajímavost o konstrukci / Příběh díla

Stávající věž již byla v nevyhovujícím stavu a částečně se deformovala, v průběhu let bylo provedeno i několik "oprav" a doplňováno další zesílení. Skenovaná data tak posloužila jako základ hlavního tvaru věže který musel být "zpravidelněn" a "zesvislen" oproti stávajícímu deformovanému stavu.

Umístění konstrukce

Šternberk, 785 01

Realizační skupina

projektant

Jiří Bartoš SEMACZ s.r.o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

SEMACZ, s. r. o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Tábor-Větrovy

Kontaktní osoba pro veřejnost

Jiří Bartoš

Telefon

+420 608 680 809

Email

semacz@centrum.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Videodokumentace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací