Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Strom zázraků

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Strom zázraků

Popis konstrukce

Projekt věže a restaurace prošel dlouhým, ale velmi zajímavým vývojem. Původní nápad, že doplníme koncept věže o atrakce, což byla v počátku jedna, poté dvě skluzavky, se vyvinul v daleko širší, zajímavější a ekonomicky využitelnější projekt dřevěné věžové stavby válcového tvaru. Ta je ve své podstatě výrazem prolínání přírodních částí s ryze technickými částmi dřevěných a ocelových konstrukcí. Ve výsledku je de facto identickou součástí přírody, prolínání je harmonické i kontrastní a vytváří nesmírně zajímavý pocit, tím spíš, že celým systémem můžeme procházet.

Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami

Veškeré prvky konstrukce jsou uvažované jako modřínové. Jsou dostatečně dimenzované. Všechny dřevěné prvky jsou chráněny z horní strany proti dešti. Nad vyhlídkovou plošinou je zcela neobvyklé stínění, které je vytvořené z odkorněných akátových kmínků, které vytvářejí jakousi plochou korunu, podobnou korunám stromů. Zeleň vytváří systém několika druhů popínavých rostlin, které jsou zakořeněny ve velkém kontejneru s prstí, ten je umístěn v posledním patře centrální části konstrukce.

Inovativní řešení

Základní nosná konstrukce je nesena čtveřicí masivních dřevěných sloupů (kmen stromu), které jsou navzájem vodorovně spřažené a zavětrované křížem. Do tohoto čtverce je vloženo kruhové schodiště vnějšího průměru cca 4 m, které tvoří tzv. doppelhelix (dvoušroubovice). V něm je jeden spirálový systém na cestu nahoru a druhý spirálový systém na cestu dolů, v případě nebezpečí a požáru mohou být oba systémy jednosměrně používané jako únikové cesty dolů. Kolem této středové konstrukční soustavy je vytvořen obvod s 8 sloupy, které jsou vodorovně propojené, a ve čtyřech případech je tento systém provázaný směrem dovnitř.

Zajímavost o konstrukci / Příběh díla

Zeleň vytváří systém několika druhů popínavých rostlin, které jsou zakořeněny ve velkém kontejneru s prstí, ten je umístěn v posledním patře centrální části konstrukce. Centrální konstrukce prostupuje korunou, která vytváří jakýsi zvláštní obraz, vizuálně podobný útvar jako má řada stromů.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Huť architektury Martin Rajniš / Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, Jáchym Daniel

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Kontaktní osoba pro veřejnost

MgA. David Kubík

Telefon

+420 777 281 833

Email

hutarchitektury@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

Videodokumentace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací