Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

3D bludiště Lesní království

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

3D bludiště Lesní království

Popis konstrukce

3D bludiště Lesní království je zážitkovou atrakcí pro rodiny s dětmi, podporující aktivní pohyb a vzdělávání přirozenou formou. 3D bludiště tvoří spletitou síť visutých lávek ve 3 výškových úrovních, propojujících 7 dřevěných sloupů a 2 dřevěné věže. Ve výšce 3,5 – 10 m nad terénem mohou návštěvníci překonávat různorodé nástrahy a sledovat lesní živočichy z nové perspektivy. Dřevěné konstrukce věží s dřevěným opláštěním představují prastaré stromy jako obydlí různých lesních tvorů. Obsahují interaktivní herní prvky, prostorové sítě, síťová hnízda, vyhlídky, skluzavky apod.

Ochrana dřeva před povětrnostními podmínkami

Hlavní nosnou část konstrukce tvoří sloupy z masivního smrkového a akátového dřeva, na lávky a domečky bylo použito dřevo modřínové a akátové. Všechny dřevěné části budou ošetřeny tlakovou impregnací, popř. vhodným nátěrem, aby dobře odolávaly povětrnostním vlivům.

Inovativní řešení

Konstukce a umístění 3D bludiště klade velký důraz na šetrnost k životnímu prostředí. Zohledňuje rozmístění a stav rostlých stromů s minimálním zásahem do krajiny. Designem i výtvarným zpracováním přirozeně zapadá do okolního lesa.

Tři výškové úrovně 3D bludiště jsou navrženy tak, že překážky a další herní prvky odkazují na jednotlivá patra lesního ekosystému. První patro (louka) je tematicky věnováno vývojovým cyklům motýla, ve druhém se návštěvníci netradiční formou setkají s různorodou lesní zvěří (vývoj žáby, kličkování se zajíci, srnčí skoky, bahenní koupel s divokými prasaty aj.). Třetí patro pak odkazuje na život v korunách stromů (veverky, různorodé ptactvo).

Zajímavost o konstrukci / Příběh díla

V parteru 3D bludiště se nachází hřiště pro nejmenší děti, včetně mobiliáře. V jižní části je umístěna balanční a prolézací stezka, která v rámci parteru propojuje prastarý dub se skluzavkou a prolézací dutinu javoru s lanovými kokony. Stezka je tvořena různými prvky, které trénují koordinaci a obratnost dětí všech věkových kategorií.

Umístění konstrukce

360 01

Realizační skupina

architekt

Ing. arch. Michaela Švancarová

projektant

Ing. Simona Culíková

jiné

MgA. Markéta Smékalová

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Unipark s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Jana Bezuchová

Telefon

+420 720 447 544

Email

jana@unipark.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací