Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

1.

Jízdárna v Kladrubech nad Labem

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Jízdárna v Kladrubech nad Labem

Popis konstrukce

Jízdárna doplňuje areál Střední školy koní a jezdectví, který byl vybudován v roce 1978. Areál má parkovou úpravu a jeho centrální část je vymezena budovou školy, bytovým domem a internátem. Jízdárna navazuje na hmotu školy a uzavírá prostor z jižní strany. Společný předprostor budov je upraven a rozšířen. Masivní rámy jsou opláštěny lehkou dřevěnou konstrukcí bez barevného nátěru, která časem zešedne a splyne s prostředím.

Stavba je obdélného půdorysu o rozměrech 61 x 32 m, jezdecká plocha má rozměry 60 x 25 m. Dřevěné rámy mají rozpon 30,5 m. Tribuna hlediště má kapacitu 100 diváků.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Hala je navržena jako jednotrakt z deseti příčných modulů s rozponem konstrukce 30,5 m. Nosná konstrukce jízdárny je navržena jako dřevěná rámová konstrukce z lepeného lamelového dřeva GL24h u hlavních nosných prvků. Doplňkové nosné konstrukce jsou pak z rostlého dřeva C24. Ztužení objektu je realizováno soustavou ocelových táhel.

Příčnou vazbu jízdárny tvoří tříkloubová rámová konstrukce. Skládá se z příčlí s proměnnou výškou průřezu po celé délce. Toto rozložení materiálu činí průřez příčle velice efektivním. Díky tomu došlo k maximálnímu vylehčení konstrukce, a tudíž i ke snížení nákladů. Navržená konstrukce díky tomu působí i na značné rozpony maximálně vzdušně.

Konstrukce z lepených dřevěných hranolů vynikají výbornými mechanickými vlastnostmi, statickou spolehlivostí a vysokou estetickou kvalitou.

Zajímavost o konstrukci / Příběh díla

Škola vychovává odborníky na chov koní a úspěšné sportovce v místě, které je spjaté s chovem koní v našem nejstarším hřebčíně už 70 let. Původní plechová hala z roku 1980 už není vyhovující. Navíc je umístěná mimo areál školy, kde výrazně narušuje kulturní krajinu, která je pro svou jedinečnost chráněna jako světové dědictví. Nová jízdárna je navržena v areálu školy v návaznosti na výukové prostory. Jde o velkorysou důstojnou stavbu, která může podstatně přispět k rozvoji tohoto krásného oboru.

Umístění konstrukce

Kladruby nad Labem, 533 14

Realizační skupina

architekt

Ing. arch. Martin Pavlun

projektant

Ing. Filip Vacek

jiné

Ing. Milan Šmak Ph.D.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

LAPLAN s.r.o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Brno

Kontaktní osoba pro veřejnost

Lucie Klemešová

Telefon

+420 777 600 754

Email

lucie.klemesova@laplan.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací