Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Lesní stezka Vyhlídka

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Lesní stezka Vyhlídka

Popis konstrukce

Navržená trasa naučné stezky koresponduje s pěšinami, které zde během let vytvořili místní obyvatelé. Tyto živelné stezky byly doplněny o nové spojovací pěšiny, posezení a edukativní prvky. Pro děti z místních mateřských a základních škol byla na jedné z mýtin vytvořena venkovní učebna, napojená na vycházkový okruh. Cesty doplnil vybraný mobiliář, umožňující odpočinek jak na trase naučné stezky, tak i v blízkosti navržených edukativních zastavení. Při vstupu do prostoru z ulice Ondřejnická je to informace o lokalitě a jejím okolí, společně s popisem trasy a mapou jednotlivých zastavení.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Celá stezka je zhotovena z velmi odolného akátového dřeva, je tedy téměř bezúdržbová.

Inovativní řešení

Bylo použito dřevo z „trnovníku akát“ pocházejícího ze Severní Ameriky, dřevo je tvrdé a houževnaté. Díky své odolnosti vůči působení povětrnostních vlivů je ideální pro venkovní použití. Při zpracování akátového dřeva bylo kreativně využito jeho přirozené křivosti, akátová kulatina byla odkorněna a zbavena běle. Proč akát? Je odolný vůči povětrnostním vlivům po mnoho let. Taková stezka je originální a motivuje děti k přirozenému pohybu. Akátová stezka láká svojí atraktivitou děti zpět k pohybu venku a v přírodě.

Zajímavost o díle / příběh díla

Stezka vznikla v místě, kde dlouhá léta chodili místní obyvatelé a vytvořili zde živelné pěšiny. Tyto živelné stezky byly zachovány a doplněny o nové spojovací pěšiny, posezení a edukativní prvky. Obyčejný běžný lesní prostor dostal díky návrhu projekční kanceláře LIVING IN GREEN s.r.o. z Dobřichovic úžasnou podobu a nový náboj.

Umístění konstrukce

Frýdlant nad Ostravicí, 739 11
Vyhlídka, GPS:49.5887022N, 18.3452556E

Datum kolaudace

11/2020

Doba výstavby

02/2020 – 11/2020

Realizační skupina

Architekt

LIVING IN GREEN s.r.o.

Projektant

LIVING IN GREEN s.r.o.

Dodavatel stavby

ACER WOODWAY s.r.o.

Investor

Město Frýdlant nad Ostravicí

Video představující unikátnost konstrukce

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

město Frýdlant nad Ostravicí

Obec bydliště / sídla společnosti

Frýdlant nad Ostravicí

Vztah ke stavbě

Investor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Pavla Dvořáková

Telefon

+420 702 167 718

Email

pdvorakova@frydlantno.cz

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Frýdlant nad Ostravicí je město v okrese Frýdek-Místek, ležící po obou stranách historické moravsko-slezské zemské hranice v podhůří Moravskoslezských Beskyd. Má přibližně 9 900 obyvatel. Obec se nachází v údolí řeky Ostravice při úpatí nejvyšší hory Beskyd – Lysé hory, v průměrné nadmořské výšce 360 metrů.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací