Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

2.

Střešní konstrukce – Hala Borky

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Střešní konstrukce – Hala Borky

Popis konstrukce

Dřevěná konstrukce tvoří sedlovou střechu nad herní plochou haly. Sklon střešní roviny je 3,2 % (cca 1,8°). Hlavní nosnou konstrukci tvoří sedlové plnostěnné nosníky z lepeného lamelového dřeva pevnostní třídy GL30c o dimenzi 240 / 1500 – 2000 mm. Délka vazníků je 30,96 m. Vazníky jsou osazeny na železobetonové sloupy. Podporu střešní skladby tvoří přímopasé vaznice z lepeného lamelového dřeva pevnostní třídy GL24h. Vaznice jsou osazeny kolmo na horní hranu sedlových vazníků a plní funkci ztužidel. Vaznice jsou kotveny k vazníkům prostřednictvím ocelových součástí se svorníkovými spoji.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Konstrukce byla ošetřena 2x tenkovrstvou lazurou Adler Lignovit v bezbarvém odstínu.

Inovativní řešení

Stavba leží v lokalitě určené po desetiletí sportovnímu vyžití na okraji města Kolína, v lesoparku Borky. Bezprostřední přítomnost lesa byla určující pro koncept stavby. Při projektování bylo dbáno na udržitelnost a použití přírodních materiálů s nízkou uhlíkovou stopou – lehké konstrukce střechy z dřevěných nosníků, modřínového obkladu fasády nebo dubové sportovní podlahy a dřevěného akustického obkladu uvnitř haly. Na střešní konstrukci bylo použito cca 140 m 3 lepeného lamelového dřeva.

Zajímavost o díle / příběh díla

Návrh pomohly definovat následující fenomény. Rovinatý Kolín, kde se dobře jezdí na kole. Přátelská atmosféra města, které je velké tak akorát. Pomalý tok Labe a přírodní poloha místa. Základním konceptem návrhu je nízká jednopodlažní stavba, ukončená střechou s velkým přesahem a dřevěnou hmotou převýšené haly. Vymezení nízké stavby markýzou přináší vlídné měřítko se sousedskou atmosférou. Přesah markýzy slouží jako zápraží pro odpočívající týmy mezi zápasy. Nad nízkou stavbou je umístěna dřevěná „lucerna“ sportovní haly. Okna prosvětlující halu odkazují k sokolovnám, které lemovaly republiku a dokládaly optimistického ducha meziválečného období budování státu.

Umístění konstrukce

Kolín, 280 02

Datum kolaudace

06/2021

Doba výstavby

02/2020 – 06/2021

Realizační skupina

Architekt

Jiří Opočenský, Štěpán Valouch, ov architekti, s.r.o.

Projektant

ov architekti, s.r.o.

Dodavatel stavby

STRABAG a.s.

Investor

město Kolín

Zhotovitel dřevěné střešní konstrukce

TESKO konstrukce s.r.o., dodavatel Rubner Holzbau GmbH, Rakousko

Video představující unikátnost konstrukce

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

město Kolín

Obec bydliště / sídla společnosti

Kolín

Vztah ke stavbě

Investor

Kontaktní osoba pro veřejnost

Městský úřad Kolín

Telefon

+420 321 748 111

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací