Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

13.

REVITALIZACE OBJEKTŮ OBCE CHRÁST

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

REVITALIZACE OBJEKTŮ OBCE CHRÁST

Popis konstrukce

Přístavba ochozu je dřevo-ocelové konstrukce. Sloupová ocelová konstrukce je vyplněna systémem dřevěné lamelace. Prostorová tuhost v podélném směru zajištuje zavětrování dvojicí ocel. táhel pnutých do kříže v jednom poli strany a desky CLT průběžně. Výplň polí tvoří dřevěná lamelace ve svislé i horizontální struktuře. Nosná konstrukce lamelace je tvořena dřevěnými sloupky s geometrií ozubů, vytvořených pomocí CNC obráběcího centra. Stropní konstrukce obsahuje stropnice, opatřené dřevěnými záklopy a chráněné hydroizolační fólií. Na fólii je posazena dubová a WPC terasová podlaha.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

První stupeň ochrany – konstrukční prvky dřevokonstrukcí jsou osazeny převážně ve svislých polohách nebo tak, aby srážková voda mohla bez prodlení odcházet.

Druhý stupeň ochrany – exponované vodorovné prvky jsou opatřeny oplechováním nebo částečným fóliovým povlakem, vždy bez uzavření dřeva. V posledním stupni je dřevo chráněno přírodní olejovou lazurou v trojnásobném nátěru od zn. Kreidezeit.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Konstrukční uložení dřeva bylo podpořeno ocelovými a betonovými prvky, které zvyšují jeho životnost. Dřevěné konstrukce jsou zastoupeny celou škálou výrobků ze dřeva, jako jsou: prosté SM a DB řezivo, konstrukční řezivo (KVH), panely CLT, dřevěné I-nosníky, desky OSB a LVL (Ultralam) a také dřevoplastové lamely WPC.

Zajímavost o díle / příběh díla

Jedná se o revitalizaci stávajícího obecního objektu OÚ a přilehlého společenského sálu, postavených v 80. letech 20. století v rámci „Akce Z“, a to formou přístavby ochozů z dřevo-ocelových konstrukcí. Cílem projektu bylo vyřešit co nejjednodušším způsobem nevzhledný stav obecních objektů, které nebylo možné zásadně přestavovat, a zároveň využít co nejvíce ekologicky vhodných materiálů.

Umístění konstrukce

Chrást, 262 72

Datum kolaudace

10/2019

Doba výstavby

03/2018 –⁠ 09/2019

Realizační skupina

Architekt

Ateliér Jan Brotánek

Projektant

Ateliér Jan Brotánek

Dodavatel stavby

PRO-MART stavební společnost, s.r.o.

Investor

obec Chrást

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

MgA. Brotánek Jan

Obec bydliště / sídla společnosti

Rožmitál pod Třemšínem

Vztah ke stavbě

Architekt projektu

Kontaktní osoba pro veřejnost

Jan Brotánek

Telefon

+420 777 221 015

Email

info@brotanek.com

Webová stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Architektonicko-stavební část a zeleň:
MgA. Jan Brotánek, Ing. arch. Jan Karel, Jitka Dlouhá

Konstrukční část:
Ing. Michal Kubalík, Ing. Martin Stránský

Dopravní část:
Ing. Jan Eibl

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací