Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

12.

Jízdárna – dřevěný krov

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Jízdárna – dřevěný krov

Popis konstrukce

Jízdárna z let 1861-62 je jedinou dochovanou stavbou tohoto charakteru na našem území. Je tvořena 13 oblouky ve vzoru skružové dřevěné konstrukce francouzského renesančního architekta Philiberta de l´Ormeho (1514-1570). Šíře budovy je 20 m. Konstrukce byla úmyslně předimenzována, aby vydržela případné ostřelování pevnosti. Tomuto účelu odpovídal i stavební materiál, kterým byl kvalitní vysokohorský smrk, pokácený nejspíše v letech 1858-59. Kromě řezbářské a architektonické výzdoby jsou nad okny jízdárny erby zemí Rakouska-Uherska, pocházející nejspíše z let 1862 – 1867.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

nátěr

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

viz popis konstrukce

Zajímavost o díle / příběh díla

Pevnost Terezín měla od 18. století hned několik jízdáren. Všechny byly venkovní. Teprve o 80 let později bylo nedaleko Jezdeckých (dnes Magdeburských kasáren) přistoupeno k vybudování nové kryté jízdárny. Její stavba byla projektována v letech 1860 – 1861 a o rok později již byla dokončena. Jízdárna svému původnímu účelu sloužila až do II. světové války, v době židovského ghetta v období okupace zde byly sklady a po osvobození zde fungovaly opravárenské dílny československé armády. V roce 2002 velká povodeň zaplavila Jízdárnu do výšky 2 metrů. V havarijním stavu se stala jedním z objektů projektu IOP pro obnovu památek.

Dnes opět slouží ke svému účelu – k výcviku jezdců a koní. Moderními aktivitami jsou výcvik psů, závody, pořádání petangových či jiných sportovních soutěží či koncertů hudby. Součástí Jízdárny je i expozice, věnovaná historii jízdárny a vojenským jezdeckým jednotkám. Veřejnosti se otevírá i několikrát v roce zcela volně v rámci akcí Terezín – město změny.

Umístění konstrukce

Terezín, 411 55

Datum kolaudace

02/2014

Doba výstavby

11 měsíců

Realizační skupina

Projektant

Ing. Zdeněk Sůva / VPÚ DECO PRAHA a.s.

Dodavatel stavby

Metrostav a.s.

Investor

IOP projekt, Terezín – město změny

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Terezín – město změny, zájmové sdružení právnických osob

Obec bydliště / sídla společnosti

Terezín

Vztah ke stavbě

Správce a uživatel na základě smlouvy o výpůjčce mezi městem Terezín, vlastníkem budovy, a Terezín – město změny. Správce na dobu neurčitou.

Kontaktní osoba pro veřejnost

Vendula Bláhová, DiS. – ředitelka sdružení

Telefon

+420 771 232 882

Email

vendula.blahova@projekt-terezin.cz

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Sdružení převzalo projekt IOP na obnovu několika historických památek, které má ve své správě do dnes. Cílem sdružení je také oživení těchto památek Královského pevnostního města Terezín z 18. století a naplnění budov se zajímavou historií moderními aktivitami jak pro místní obyvatele, tak pro veřejnost spojenou s cestovním ruchem. Budovy nám připomínají kvalitu odvedené práce v technicky neporovnatelných podmínkách s dnešní dobou. O to víc je důležité tyto budovy chránit a uchovat je pro další generace.

Videodokumentace

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací