Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

3.

Včelín

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Včelín

Popis konstrukce

Situace parcely bezprostředně u lesa nabídla koncipovat zadání pro atelier ne jako jeden, ale dva objekty, které se k sobě svírají. Sevřením vzniká v zahradě včelí kout. Jeden objekt tvoří medárna, prostor, kde probíhá vytáčení a další zpracování medu. Druhý objekt slouží jako sklad pomůcek, rámečků a nástavků. Včelín půdorysně tvoří dvě samostatné identické vůči sobě pootočené hmoty. Obě části jsou půdorysně tvořeny dvěma prolnutými elipsovými segmenty a zastřešeny sedlovými střechami, uloženými na obvodových stěnách. Střecha má tvar dvou, společným hřebenem rozpůlených, křídel.

Ochrana dřeva před povětrnostními vlivy

Konstrukční ochrana: olejový nátěr OSMO.

Popis práce se dřevem a použité materiály a technologie

Atypická dřevěná konstrukce z KVH a BSH hranolů. Strojní opracování CNC + atypická výroba lepených tvarových prvků – 100% dílenská předvýroba, stavba pouze montáž připravených prvků. Plošný materiál OSB + biodeska.

Konstrukčně je objekt navržen jako dřevěná rámová konstrukce na dřevěném roštu, založeném na ocelových zemních vrutech.

Střešní konstrukce je tvořena dřevěnými vaznicemi, krokvemi a kleštinami.

Bednění je z dřevoštěpkových desek, krytina z lakovaných šablon pozinkovaného ocelového plechu. Střecha je zateplená deskami minerální izolace, vkládanými mezi krokve.

Stěnové konstrukce jsou provedeny jako rámy z dřevěných konstrukčních hranolů s výplní z minerální izolace. Stěnové panely z interiéru jsou zaklopeny biodeskou. Rovněž podhled krovů.

Fasáda provedena z dřevěných modřínových latí na větraném roštu.

Pochozí část zastřešené terasy je z olejovaných modřínových prken.

Zajímavost o díle / příběh díla

Investor je nakloněn netradičním přístupům a technologiím. A protože je i atelier přesvědčen, stejně jako my v DŘEVOSTAVBÁCH BISKUP, že udržitelná technologie do bezprostřední blízkosti lesa a ke včelám patří, bylo od začátku jasné, že bude včelín projektován jako montovaná dřevostavba na zemních vrutech. Sám architekt je praktikující včelař, nemusel tedy problematiku studovat a zadání mu bylo velice blízké.

Pro nás to byla práce za odměnu. Jediný oříšek, který jsme museli řešit, byl, že se vše na místo stavby nosilo ručně, a to kvůli absenci dostupnosti pro motorová vozidla. Ale za ten výsledek to stálo.

Umístění konstrukce

Středočeský kraj

Doba výstavby

03/2021 –⁠ 07/2021

Stavba nebyla kolaudována, úřadu bylo oznámeno ukončení stavby 07/2021.

Uvedena do provozu 09/2021.

Realizační skupina

Architekt

DROBNÝ ARCHITECTS, s.r.o.

Projektant

DROBNÝ ARCHITECTS, s.r.o.

Dodavatel stavby

DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.

Obec bydliště / sídla společnosti

Studené

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. Jaroslav Jiruška

Telefon

+420 318 695 122

Email

info@drevostavbybiskup.cz

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo/ Fotka soutěžícího

Doplňující informace o soutěžícím

Během 30 let praxe jsme nasbírali mnoho zkušeností, a tak kromě standardních domů realizujeme i složité a unikátní projekty. Každou zakázku řešíme individuálně podle potřeb a přání klienta. Domy realizujeme převážně z ekologických masivních dřevěných panelů a těžkých dřevěných skeletů. Stropy objektů jsou převážně progresivní dřevobetonové, konstrukce jsou difúzně otevřené, ale zároveň vzduchotěsné. Dřevostavby jsou náš život.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací