Co nám prozradily příběhy domů?

Novinka je ze dne: 02. květen 2019
Obecná novinka

Co nám prozradily příběhy domů?

První dubnový pátek v podvečerních hodinách byl v tradičním prostředí Emauzského kláštera zahájen již 4. ročník konference Příběhy domů, kterou uspořádal zapsaný spolek Ekodům. Za tým Nadace dřevo pro život se konference zúčastnila Eliška Morcinková, která pro vás sepsala, co ji nejvíc na akci zaujalo. Konference se nese v duchu sdílení informací nejen odborníky, ale především laiky, kteří si proces výstavby domů prožili a proměnili tak své zkušenosti v příběhy. V tom tkví především výjimečnost celé akce.

Filozofií spolku Ekodům jsou myšlenky ekologické architektury, tedy výstavby ekologicky šetrných staveb s vysokým podílem užití přírodních, průmyslově neupravovaných materiálů. Letošní ročník byl zaměřen na klimatické změny, proto páteční a sobotní přednáškové bloky „příběhů domů” doplňovaly odborné přednášky na témata hospodaření s vodou, nakládání s odpady či opatření pro energetickou úsporu domů v souvislosti s poskytovanými dotacemi. V neděli pořadatelé uspořádali tři okruhy exkurzí po ekologických domech v okolí Prahy a do východních Čech. Některé z domů byly prezentovány už během samotných přednášek.

Nejčastěji bylo skloňováno slovo sláma, která je v přírodních domech oblíbenou formou tepelné izolace. Tento druh izolace seženete nejčastěji u farmáře na blízkém poli, který vám ji po domluvě nabalíkuje do potřebného rozměru. Zásadnější je poté zajistit, aby vám sláma před zabudováním do stavby nezvlhla. S rostoucí oblíbeností této izolace však roste i nabídka, a tak stejně jako si můžete nechat na stavbu dřevostavby nechat dovézt prefabrikované stěny, seženete na trhu i konstrukce stěn vyplněné slámou, které po sestavení jen opatříte svrchními vrstvami omítek. Překvapením možná bude, že taková stěna má požární odolnost i více než 120 minut, což dvakrát převyšuje standardní požadavek na požární odolnost stěn rodinných domů.

S ekologickými domy jde kromě výběru materiálů pro výstavbu domu ruku v ruce i nakládání s vodou a energiemi. Nakládání s vodou se věnovaly například přednášky o kořenových čističkách, jejichž vertikální verze jsou v ČR na vzestupu, stejně jako přednášky o akumulačních nádržích a zpětném využívání tzv. šedé vody z domácností, tedy vody z kuchyňských a sprchových kohoutků. Byla také zdůrazňována potřeba navracení dešťové vody do koloběhu v místech, kam by přirozeně spadla. Tato potřeba se týká především hospodaření s vodou ve městech, kde stále ubývá zelených ploch vhodných pro zadržování a vsakování srážek a naopak přibývá ploch střech a parkovišť. Veškerá srážková voda jinak končí v kanalizacích a zatěžuje vodovodní řady a především nezůstává na daném místě v krajině, kam patří.

Zajímavostí je způsob, jakým se přírodní materiály dokáží vyrovnat s vlhkostí a regulovat tak její přirozené kolísání. Krásnou demonstrací této vlastnosti byl komunitní projekt rekonstrukce řemeslné školy v Hrubom Šúri na Slovensku, kde byly přírodní izolace různých materiálů spolu s hliněnými omítkami hojně využívány. Díky měření bylo možné monitorovat během roku a měnících se podmínek teploty a vlhkosti jejich chování.

Výhody přírodních domů se ukazují především v kontextu s energetickým řešením stavby. Běžnou praxí je návrh těchto domů v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Napomoci tomuto trendu mají také stále probíhající dotace na nákup kotlů, nakládání s dešťovou vodou a samotné dotace Nová zelená úsporám. Poněkud smutnou zprávou však je, že i přes poměrně zajímavý počet rekonstrukcí, které pod programem Nová zelená úsporám proběhly v ČR, se stále jedná jen o necelé procento všech domů, které by bylo potřeba rekonstruovat.

Zpestřením průběhu celé konference bylo nejen střídání moderátorů jednotlivých přednáškových bloků z řad členů samotného spolku Ekodům, ale také drobné občerstvení, které se neslo v duchu místních potravin ve vegetariánském až veganském stylu.

Konference a exkurze Příběhy domů nabízí netradiční vhled do problematiky ekologických domů nejen z hlediska teorie, ale především praxe. Doporučujeme zhlédnutí záznamů z předchozích tří ročníků (www.pribehydomu.cz), či později z letošního semináře. Osobní účast je však nenahraditelná. Sdružení Ekodům vás proto srdečně zve na příští ročník.

2020 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací