Když se vzdělávání potká s praxí

Novinka je ze dne: 03. duben 2019
Obecná novinka

Když se vzdělávání potká s praxí

Spolu se začátkem jara se na akademické půdě narodil dlouho plánovaný projekt, který propojuje vzdělávání s praxí. Studenti Stavební fakulty VUT v Brně dostali od vybraných firem dřevařského sektoru ukázkové řezy stěn dřevostaveb. Ty jim spolu s informačními bannery pomohou lépe porozumět tomu, jak se staví ze dřeva.

Ve středu 20. 3. se v Brně potkaly všechny zúčastněné strany projektu. Zahájení setkání se ujal proděkan pro vnitřní a zahraniční vztahy pan Jan Pěnčík, jenž je tvůrcem celé myšlenky. Za Nadaci dřevo pro život, koordinátora projektu, promluvil pan ředitel Stanislav Polák, který také poděkoval a vyzval k pár slovům partnery projektu, zástupce společností DNK system, Sruby Pacák a Stora Enso. Ti všichni spolu se společností Origis věnovali škole zmíněné řezy a soupis zkušeností v podobě informačních bannerů.

Jakým způsobem může vypadat prolnutí vzdělávání s praxí se ukázalo hned v zápětí během bohatých diskusí nad jednotlivými vzorky. Prvním typem dřevostaveb, nad nímž se rozpoutala diskuze, byl řez stěnou masivního srubu z jedlové kulatiny věnovaný společností Sruby Pacák. Zkušenosti s realizací a provozem nejen srubů, ale i roubenek sdílel s přítomnými majitel firmy pan Pavel Pacák. Důležitým parametrem pro posuzování energetické náročnosti budov je součinitel prostupu tepla. Jednou ze zajímavostí je, že i přes tabulkové hodnoty tohoto součinitele pro dřevo bude masivní dřevěná stěna o tloušťce pouhých 30 cm dle reálných měření vyhovovat požadavkům na prostupy tepla i po jejich zpřísnění v roce 2020. Znamená to tedy, že i bez přidané vrstvy tepelné izolace dokáží tyto stavby s vynaložením malého množství energie zajistit tepelný komfort po celý rok.

Vzorky stěn nejrozšířenějšího typu dřevostaveb v ČR – lehkého skeletu – okomentoval jednatel firmy DNK system pan Tomáš Tesař. Společnost věnovala řezy sendvičovou konstrukcí difúzně otevřené a uzavřené stěny. Pan Tesař hovořil o výhodách, ale i úskalích realizace těchto domů, jež úzce souvisejí s kvalitou provedení. Firma dnes i z tohoto důvodu připravuje jednotlivé stěnové panely v chráněných a kontrolovaných prostorách haly. Na staveniště jsou poté přivezeny již sestavené díly stěn a během pár dní dochází ke kompletaci hrubé stavby domu. „Není nutné se obávat technické životnosti dřevostaveb. K zamyšlení je spíše životnost morální, tedy, zda budou tyto stavby za několik desítek let novým majitelům vyhovovat i po stránce vzhledové nebo dispoziční. Silnou stránkou dřevostaveb je, že jsou nejen rychle realizovatelné, ale také jednoduše opravitelné a přestavitelné. To vše navíc s nízkou zátěží životního prostředí, díky snadné recyklovatelnosti materiálů,” podotkl pan Tesař.  

Posledním vzorovou konstrukcí byl řez sendvičovou stěnou, jejíž nosná konstrukce je tvořena masivními dřevěnými panely – známými také jako CLT panely. Vzorek, který vznikl ve spolupráci se společností Origis, představil zástupce společnosti Stora Enso ČR pan Pavel Dufek. Stora Enso je dodavatelem těchto masivních panelů CLT (křížem lepené dřevo), jež tvoří nosnou kostru stavby a je dnes velmi používaným progresivním materiálem, protože svými vlastnostmi překonává některé z nevýhod rostlého dřeva. Jsou jimi například vysoká pevnost ve všech směrech působení sil, což umožňuje konstruovat z tohoto materiálu nejen stěny, ale také stropy nebo nosnou část střešní konstrukce. Materiál je také velmi stabilní a disponuje vysokou požární odolností.

Fakulta stavební rovněž plánuje pro obor Pozemní stavby zavedení nového předmětu Dřevostavby. Tento projekt by tak mohl být první vlaštovkou ve snaze o prohloubení vzájemné spolupráce mezi firmami a akademickou půdou.

 

2020 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací