1.

Vyhlídka

Obecné informace o díle

Název díla

Vyhlídka

Popis stavby

Vyhlídka vznikla za účelem rehabilitace konkrétního místa v krajině, jež se nachází za obcí Bohuslavice u Zlína. Jedná se o odlehlé území mezi pastvinami, určené k napájení krav z doby komunismu. Z tohoto období zde zbyl betonový základ o rozměrech 800 cm x 100 cm x 50 cm, který se stal stěžejním pro vznik vyhlídky. Idea byla taková, že mělo dojít ke zpestření venkovské krajiny, avšak bez invazivních zásahů. Proto samotný tvar a dimenzování stavby, vycházelo z již stávajícího základu a všechny konstrukční prvky byly navrženy tak, aby je bylo možné vyrobit přímo na místě pouze pomoci ručních nástrojů.

Proč pracujete se dřevem?

V návaznosti na téma „Dřevo nás chrání“ spatřuji princip entropie. Jedná se o pomíjivost, která je se dřevem spjatá a vytváří jistý kontrast ke stálosti betonového základu, který se na místě nachází. Onu ochranu vidím v přístupu, kdy považuji za zásadní, abychom si krajinu nezanášeli invazivními, skoro až nevratnými prvky. Dřevo jako takové tam patří a už během stavby se vyhlídka stala útočištěm bažantů a různých hejn opylovačů.

Údaje o soutěžícím

Samuel Šrom

Název školy

Vysoké učení technické v Brně

Název fakulty

Fakulta výtvarných umění

Studijní obor

Sochařství

Ročník studia

6

Stupeň studia

magisterský

2023 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací