3.

Vyhlídkové věže do NP Šumava

Obecné informace o díle

Název díla

Vyhlídkové věže do NP Šumava

Popis stavby

Stavba se dělí na dvě vyhlídkové věže s výškou 4 m a půdorysnými rozměry 2,4 m x 2,4 m (gabiony, dřevěná kce 2,1 m x 2,1 m). Základní myšlenka návrhu byla čtverec a z něj vše dále vyplývá. Půdorys je tedy výsledkem konceptu čtverce a výška představuje 2 čtverce postavené na sobě. Další nosná myšlenka návrhu byla skládání dřevěných profilů a jejich střídání svislých s horizontálními. Materiálové složení celé stavby je dřevo, ocel, kámen a beton (jako základové konstrukce skryté gabionovými stěnami). Celá konstrukce věží nad gabiony je ze dřevěných profilů odpovídajících jejich funkci. 

Proč pracujete se dřevem?

Věže se nachází přibližně v nadmořské výšce 1 100 m n. m. a jsou umístěny na křížení cest. V létě tudy projíždí cyklisté a prochází turisté, v zimě se na všech cestách vyskytují běžkaři. Věže jsou určeny jako atraktivní doplněk k těmto aktivitám a jsou navrhnuty ve dvou úrovních. Spodní, která nabízí úkryt a místo k odpočinku při vyčerpání nebo zhoršenému počasí, a horní s neomezeným výhledem do krajiny. Dřevo věží je naší ochranou před počasím a na horní plošině ochranou proti pádu.

Údaje o soutěžícím

Monika Zörklerová
Veronika Hanzlíková

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

1

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací