3.

Minimální dům

Obecné informace o díle

Název díla

Minimální dům

Popis stavby

Návrh minimálního domu byl vytvořen do horských podmínek Beskyd. Koncept je založen na principu nosné konstrukce + obálky. Nosná konstrukce z CLT panelů je v interiéru a obálka je na ni zavěšena. Dům je koncepčně rozdělen na dvě části. Vnitřní obytné části a vnější terasy. Obě části jsou chráněny obálkou proti vnějším vlivům. Mezi nimi se nachází celoplošně prosklená stěna, která se dá v dolní části otevřít, tím dojde ke spojení obou částí i k propojení se zahradou a okolím. Zvenku dům působí kompaktně a uzavřeně, ale z interiéru máme neustále pocit spojení s přírodou.

 

Proč pracujete se dřevem?

Dům je navržen jako minimální pro dvě osoby a jeho umístění je variabilní. Dá se tedy využít jako startovní bydlení pro mladý pár, studentské bydlení v prostorách kampusu nebo jako malý domek pro seniory na jejich zahradě. Dřevěné povrchy v interiéru i v exteriéru mohou stárnout a vyvíjet se společně s obyvateli domu. V interiéru se nachází čisté přírodní dřevo, ale naopak v exteriéru je dřevo zuhelnatělé. Stejně jako člověk se v nitru může cítit mlád, ale jeho obálka již může být sešlá.

Údaje o soutěžícím

Jana Ščurková

Název školy

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Název fakulty

Fakulta stavební

Studijní obor

Architektura a stavitelství

Ročník studia

4

Stupeň studia

bakalářský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací