7.

Oáza ve městě

Obecné informace o díle

Název díla

Oáza ve městě

Popis stavby

Cílem experimentu je demonstrace využitelnosti zdánlivě zanedbatelných zdrojů energie. Název Oáza plyne z její definice – „izolovaná oblast vegetace v poušti‘‘ – Na zdroji vody vzniká ekosystém. Energií pro naši Oázu je odpadní teplo vyhřívající fóliovník k pěstování v zimních měsících. V 1. fázi stál objekt na Komenského náměstí v Brně, přímo na otevřené revizní šachtě parovodu tepláren. Fóliová membrána (nesena dřevěnou konstrukcí) vytvořila tepelně izolované prostředí s teplotou kolem 20°C. V 2. fázi bude využito odpadní teplo z kompostu, který má připravené místo pod konstrukcí květináče.

Proč pracujete se dřevem?

Dřevo je živé. Dýchá, roste, stárne, mění se. Stromy jsou zdrojem kyslíku, a tedy i veškerého života. Bez lesů by nebylo nic, tedy dřevo je život. V našem projektu využíváme dřevo jako hlavní ekologický stavební materiál. Pevnost smrkových hranolů je výborná pro konstrukci krychle nesoucí membránu. Neprůvzdušnost ve formě OSB desek je ideální pro tepelně izolační panely dělící vnější prostředí od vyhřívaného prostoru pod květináčem. Dřevo se tedy stalo životem a jádrem i našeho fóliovníku.

Video

Údaje o soutěžícím

Jakub Brahmi
Dominika Štecová
Zuzana Šutvajová

Název školy

Vysoké učení technické v Brně

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

1

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací