10.

Nebušické oko

Obecné informace o díle

Název díla

Nebušické oko

Popis stavby

„Pohleď oko! Čím je?“ „Dobrodruhu rozhlednou, malému průzkumníku houpačkou, fotografu rámem v krajině.“ Nekonvenční povaha objektu vychází ze specifického rázu krajiny. Lokace uprostřed polí v mírném svahu s jednostranně orientovaným výhledem na město, otevřeným již při pohledu ze země, vybízí k horizontálnímu řešení. Tento výhled ohraničují dvě přístupové cesty osázené stromovou alejí a definují tak zorný úhel pro naše Oko. Tvar určují protáhlé dřevěné nosníky, střetávající se na ose. Hravost tvaru podporuje nenápadný kluzný mechanismus, umožňující pohyb objektu do stran a vychýlení z jeho osy. 

Proč pracujete se dřevem?

Hlavní nosná konstrukce objektu je navržena z ohýbaných smrkových a modřínových BSH profilů a přímo tak vytváří organický tvar Oka. Dřevo jako přírodní materiál není v kontrastu s okolní přírodou a objekt tak působí lehce, transparentně. 

Video

Údaje o soutěžícím

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

1

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací