11.

Rozhledna na Šeříně

Obecné informace o díle

Název díla

Rozhledna na Šeříně

Popis stavby

V klidných končinách Krkonoš mezi Beneckem a Špindlerovým Mlýnem se nachází vrch Šeřín. Jeho vrcholek ve výšce 1 035 m n. m. tvoří romantický skalní masiv, z jehož vrcholu shlédneme takřka celé Krkonoše. Zdá se, že tento výhled je však v poslední době ohrožený. Jak to? Příběh navržené rozhledny objevíte v přiloženém videu... Rozhledna dostala do vínku jednoduchý tvar se třemi vyhlídkovými plošinami a černým pláštěm z opalovaného šindele. Někomu může připomínat kmen okolních smrků, někomu smrkovou šišku. Tak či onak, hlavním cílem návrhu bylo, aby přesně zapadl do okolního prostředí.

Proč pracujete se dřevem?

Jednoduchá racionální konstrukce uprostřed lesů Krkonošského parku... volba byla jasná. Dřevo, jakožto lehký a trvanlivý materiál, je ideálním prostředkem. Nemluvě o možnosti využití lokálních a obnovitelných zdrojů. Ač byla původní myšlenka konstrukce ještě více z přírodních materiálů, nakonec byla zvolena kombinace dřeva s ocelí pro optimalizaci tvaru rozhledny a výpomoc dřevu v místech, kde by jeho mechanické vlastnosti nestačily, či v místech, kde by až příliš rychle degradovalo. Dřevěné prvky jsou navrženy z rostlého smrkového dřeva z lokální těžby.

Video

Údaje o soutěžícím

Tomáš Lorenc

Název školy

České vysoké učení technické

Název fakulty

Fakulta stavební

Studijní obor

Architektura a stavitelství

Ročník studia

6

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací