12.

NIKDYKDE

Obecné informace o díle

Název díla

NIKDYKDE

Popis stavby

Schovaná útulna čeká, až ji někdo objeví. Odpojit se od reality a prožít tady a teď. Díky stěně z přírodního materiálu Organoid se návštěvník může dotknout a přičichnou si ke kousku přírody i v interiéru. Útulna se snaží s přírodou vycházet v dobrém. Byla navržena pro konkrétní místo, většina materiálu se v přírodě sama rozloží. Např. mycelium, které je nehořlavé a snadno se rozloží. Konstrukce je pojata sochařsky. Jedná se tedy o sesazené betonářské překližky, ošetřené pro venkovní použití. Konstrukce poustevny obsahuje sandwich se zateplením.

Proč pracujete se dřevem?

Už od začátku navrhování jsem věděla, že nechci do přírody přinášet „cizí“ materiál. Dřevo je přírodní materiál a ve vybrané lokalitě se nachází všude okolo. Domnívám se, že je to jeden z materiálů s nejmenší uhlíkovou stopou. Odporuji si v návrhu tím, že by desky musely být na místo dopraveny, tím zvyšuji uhlíkový dopad. Zmenšit se mi ho podaří tehdy, byly-li by po dekonstrukci desky opět cirkulárně využity.

Video

Údaje o soutěžícím

Jana Brandtlová

Název školy

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Název fakulty

Fakulta umění a designu

Studijní obor

Design interiéru

Ročník studia

1

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací