25.

ARBORUM

Obecné informace o díle

Název díla

ARBORUM

Popis stavby

Rozhledna dominuje svou výškou 36 m nad zalesněným kopcem Malchor v Beskydech. V této výšce nabízí mimořádných 235 m2 užitné plochy, kterou lze využít k environmentálnímu vzdělávání, pořádání výstav, pozorování přírody, popřípadě k přespání těch, kteří vynaloží síly k její návštěvě. K výstupu jsou určena dvě vřetenová schodiště, jejichž konstrukce je ukryta uvnitř štíhlého kmene. Prostor schodiště je prosvětlen stoupajícími světlíky. Tvar ztužidel je inspirován větvemi, které se rozpínají po obvodu konstrukce a pomáhají vzdorovat poryvům větru.

Proč pracujete se dřevem?

Jedním kliknutím na internetu dostaneme předpověď počasí, hory si ale žijí vlastním životem. Proto je nosná část konstrukce navržena tak, aby odolala rychlosti větru 75 m/s, a tím nám zajistila bezpečí i na místech, kde se může každou minutou změnit počasí. Rozhledna je jasným majákem a úkrytem v tomto surovém prostředí. Geometrie vzdává hold stromům, které nám byly útočištěm od počátku naší existence.

Údaje o soutěžícím

Miroslav Prokop
Tomáš Ferda

Název školy

Vysoké učení technické v Brně

Název fakulty

Fakulta stavební

Studijní obor

Konstrukce a dopravní stavby

Ročník studia

2

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací