31.

Pětadvacítka Lanškroun

Obecné informace o díle

Název díla

Pětadvacítka Lanškroun

Popis stavby

Lanškroun, desetitisícové město ležící v podhůří Orlických hor. Pro minimální zásah do parku Za Střelnicí je zázemí bazénu umístěno v podzemí, na povrch vystupuje pouze schodišťová věž a bazénová hala z BSH nosníků a CLT desek. Centrálním prvkem haly je 25 m dlouhý plavecký bazén se skokanskou věží. Pro rekreaci je zde umístěn relaxační bazén, nechybí vířivka či parní sauna. Pohyb mezi patry umožňuje schodišťová věž, která vede až k tobogánu s vyhlídkou na centrum Lanškrouna. Zelená pochozí střecha nahrazuje zastavěnou plochu parku, akumuluje dešťovou vodu a přináší pohled mezi koruny stromů.

Proč pracujete se dřevem?

Jedním z hlavních myšlenek je minimalizovat zásah do stávajícího parku, využít potenciál místa a propojit návštěvníka s exteriérem. Výběr dřevěné konstrukce (BSH nosníků a CLT panelů) byl zvolen tak, aby podtrhl tyto myšlenky a docílil harmonie budovy s okolním prostředím. Dřevo vyniká nejen ve své ekologické udržitelnosti, ale také v pozitivním působení na lidskou psychiku. Přiznání dřevěné konstrukce v interiéru pomáhá navodit relaxační atmosféru. Hala je navíc po svém obvodu otevřená směrem k jihu pásovými okny, návštěvník tak zažívá vizuální kontakt s přírodou i při samotném plavání.

Údaje o soutěžícím

Klára Schmiedová

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

1

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací