21.

Dům u jezera

Obecné informace o díle

Název díla

Dům u jezera

Popis stavby

Jedná se o rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu. Dům má jednoduchý obdélníkový tvar. Dispozice domu vychází z požadavků na rozložení místností s ohledem na světové strany. Na severní straně se nalézají hygienické, technické prostory a vstup do objektu. Naopak na jižní straně se většinou nacházejí obytné místnosti. Dominantou přízemí je velká místnost, která se nachází na východní straně domu. Zde nalezneme velký prostor, který sahá až ke střeše. Tato skutečnost dává prostoru vzdušnost a otevřenost.  Prosklená východní strana umožňuje výhledy do krajiny a přibližuje člověka k přírodě.

Proč pracujete se dřevem?

V současné době se klade velký důraz na ekologii a šetrnost k přírodě. A právě dřevostavby jsou tou pravou volbou. Dřevo využívali jako stavební materiál naši předci už před několika tisíci lety pro stavbu obydlí. A proč ne, dřevo má výborné vlastnosti. Já jsem si zvolil rámovou konstrukci, kde rám je tvořen nosnými sloupky a pásy. Mezi nosné sloupky je umístěna tepelná izolace, což umožní dosažení lepších tepelných vlastností. Dřevěný rám je z obou stran opláštěn velkoplošnými materiály. Já jsem zvolil z exteriérové strany desku OSB, která by měla sloužit jako parobrzda.

Údaje o soutěžícím

Bc. Vojtěch Voráček

Název školy

Mendelova univerzita

Název fakulty

Lesnická a dřevařská fakulta

Studijní obor

Stavby na bázi dřeva

Ročník studia

3

Stupeň studia

bakalářský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací