40.

Křižovatka Trojzemí | Krajinou Hornolužicka

Obecné informace o díle

Název díla

Křižovatka Trojzemí | Krajinou Hornolužicka

Popis stavby

Součástí širšího návrhu objímajícího antropogenní krajinu se silným historickým kontextem, v centru čtyř tras, nedaleko Trojzemí (CZ/DE/PL), je mimo jiné i kulturní Křižovatka. Protnutí vertikály horizontálou, bod axis mundi. Na povrch vystupující neinvazivní jemná černá triáda, v prérijní jednoduchosti splývající s krajinou i stoupajícím terénem Lužického zlomu. Lámající se ku sobě navzájem horní linie hmot navádějí, kde je srdečnice tmelící tři cizí periférie. Ostrovy spojeny molem. Dřevostavby na subtilních stojkách. Kce TDS s opalovaným modřínovým pláštěm s ryze udržitelnými materiály.

Proč pracujete se dřevem?

Postup navrhování byl intuitivní. V místě, které nenavazuje na současné zastavěné území, byla pro mne však volba přírodních materiálů zřejmá. Dřevo má příjemný, neinvazivní, esenciální a organický charakter, je symbolem tepla a autenticity, je odolné a má paměť, každý kus je unikát s vlastním příběhem, dotýká se našich smyslů, spojuje nás s přírodou a dává možnost využít jej přímo z místních zdrojů. Konstrukcí mnou zvolenou je těžký dřevěný skelet založený na zemních vrutech. Tvoří ji nosné KVH profily, součástí jsou CLT panely a OSB desky. Konstrukcí krovu jsou přiznané příhradové vazníky.

Údaje o soutěžícím

Berenika Suchánková

Název školy

Technická univerzita v Liberci

Název fakulty

Fakulta umění a architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

4

Stupeň studia

bakalářský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací