22.

Rodinný dům jako dřevostavba

Obecné informace o díle

Název díla

Rodinný dům jako dřevostavba

Popis stavby

Mou hlavní myšlenkou bylo navrhnout americkou rodinnou vilu s předpokladem pro opakující se výstavbu developera, proto je dům situován tak, aby mohl být případně postaven jako řadová zástavba. Místem pro realizaci byl vybrán rovinný pozemek ve městě Aurora, stát Illinois v USA. Svými nároky a uspořádáním však odpovídá běžným evropským normám a je možné stavět jej i v Česku. Konstrukce je navržena jako rámová dřevostavba postavená na základových pásech, s množstvím střešních říms a posuvnými lamelovými stěnami ve druhém patře, zajišťujícími spolu se zelenou střechou tepelný komfort uvnitř budovy.

Proč pracujete se dřevem?

Hlavním předpokladem byl fakt, že se jedná o typický stavební materiál používaný v USA, avšak dřevo je velmi příjemný a tvárný materiál, s jehož pomocí lze snadno a rychle realizovat zde použité stropní výměny, střešní římsy, a hlavně tenké stěny, zajišťující více prostoru pro obyvatele. Jejich nevýhodou je však horší tepelná akumulace, toho jsem využil pro existenci již zmíněných posuvných stínících stěn, velkorysých střešních říms, ale také pro orientaci k jihu a velká fasádní okna pro výhřevnost zimním sluncem.

Údaje o soutěžícím

Adam Klofáč

Název školy

Vysoké učení technické v Brně

Název fakulty

Fakulta stavební

Studijní obor

Architektura pozemních staveb

Ročník studia

1

Stupeň studia

bakalářský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací