12.

Velitelství základního vojenského výcviku Klondajk

Obecné informace o díle

Název díla

Velitelství základního vojenského výcviku Klondajk

Popis stavby

Velitelství základního vojenského výcviku Klondajk vzniká jako reakce na válku na Ukrajině i na rostoucí ambice Armády ČR. Součástí návrhu jsou i ubytovací klastry určené pro vojáky ve výcviku. Architektonické řešení jednotlivých klastrů má za cíl vytvářet pro vojáky příjemnější prostředí a z čistě funkčních objektů tak vytvářet i dočasné domovy. Jednotlivé objekty v klastru, který je zde hlavním prvkem, jsou koncipovány jako drobné, soběstačné dřevostavby, kde zvolený materiál umocňuje pocit domova a napomáhá vytvářet pozitivní emoce a spojení s přírodou.

Proč pracujete se dřevem?

Využití dřeva jako stavebního materiálu má v projektu několik opodstatnění. Zaprvé je to idea využití prefabrikovaných dřevěných panelů pro samostatnou výstavbu objektů vojáky pod dohledem stavebních odborníků. Druhým důvodem je pozitivní vliv teplých odstínů dřeva na psychiku člověka a poskytnutí tak útočiště pro vojáky během náročného výcviku. V neposlední řadě hraje roli i ekologičnost a jistá pomíjivost materiálu. Žijeme v rychle se měnícím světě, a tak je možné, že za pár desítek let nebude vojenský výcvik potřeba, stavby se budou moct jednoduše rozebrat a ekologicky likvidovat.

Údaje o soutěžícím

Matěj Štěpánek

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta architektury

Studijní obor

Architektura a urbanismus

Ročník studia

3

Stupeň studia

magisterský

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací