2.

Výstavní galerie Hvězda

Obecné informace o díle

Ocenění

2. místo, Cena KRONOSPAN

Název návrhu 

Výstavní galerie Hvězda

Obecný popis návrhu

Cílem návrhu výstavní galerie bylo vytvořit budovu tvarově neotřelou, ale zároveň konstrukčně jednoduchou a logickou. Rozměry budovy byly od začátku z velké části podmíněny tvarem a uspořádáním nosné konstrukce. To vzniklo z myšlenky dvou čtverců vzájemně pootočených o 45°. Takto byl vytvořen rastr sloupů skeletového systému, který dává velkou volnost pro variabilní uspořádání vnitřní dispozice, velmi vhodného především pro prostory výstavních sálů galerie.

Budova je dvoupodlažní a obě podlaží jsou propojena středovým atriem s galerií, zastřešeným skleněnou pultovou střechou. Téměř na celé ploše prvního podlaží se nachází výstavní sály. Druhé podlaží pak slouží především k pořádání přednášek, seminářů či konferencí v místnostech přednáškových sálů a k odpočinku v kavárně či na terasách zelených pochozích střech.

Samotná konstrukce je navržena z lepeného lamelového dřeva s nosnou konstrukcí stropu z CLT panelů, které spolu se systémem táhel zajišťují prostorovou tuhost konstrukce. Díky odsazení obvodového pláště je celá nosná část konstrukce přiznaná a tvoří nedílnou součást interiéru. Obvodový plášť je samonosný dřevěné sloupkové konstrukce vyplněné izolací s provětrávanou fasádou.

V rámci návrhu konstrukce proběhlo několik optimalizací, a to především uspořádání nosníků velkorozponové skleněné pultové střechy nad atriem a nosné konstrukce stropu 1. nadzemního podlaží.

Údaje o soutěžícím

Eliška Morcinková

Název školy

Vysoké učení technické v Brně

Název fakulty

Fakulta stavební

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Informace

  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 917
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací