2.

Dětská Eko - univerzita Hanspaulka

Obecné informace o díle

Ocenění:

2. místo

Název návrhu 

Dětská Eko - univerzita Hanspaulka

Obecný popis návrhu

Objekt dětské eko-univerzity jako volnočasového a vzdělávacího centra nepřesahuje podlažnost okolních budov, přičemž se snaží využít zajímavého výhledu přímo na Pražský hrad, což je umožněno svažitostí terénu. Přístup na pozemek je z ulice Na Karlovce, což je jediná komunikace s ním sousedící. Eko-univerzita je dělena do tří propojených hmot s maximálně třemi podlažími.

Hlavní vstup je navržen do ústřední budovy. Ihned za vstupním zádveřím v 1NP je prostor se šatnou, kavárnou, která může zároveň sloužit k informování návštěvníků, a WC. Tento centrální prostor navazuje na jedinou vertikální komunikaci v objektu přístupnou vedlejším vchodem z pozemku. Schodiště s výtahem vhodným i pro návštěvníky s omezenou schopností pohybu a orientace zároveň propojuje centrální hmotu s objektem západním, který obsahuje v nejnižším podlaží hernu, v podlažích vyšších klubovny. Směrem na jih se prostor kavárny otvírá do proskleného krčku sloužícího k posezení hostů s výhledem na pozemek. Z tohoto prostoru je přístupný i jednopodlažní víceúčelový sál. Oddělení od zbytku vzdělávacího centra umožňuje jeho využití i na školení a vzdělávání dospělých osob. Ve druhém nadzemním podlaží centrální budovy se nachází vedení univerzity - kanceláře. Také další WC a sklad. V posledním, tedy třetím nadzemním podlaží je rozlehlá studovna. Objekt je pod centrální budovou podsklepen. Podzemní podlaží je přístupné hlavním schodištěm i výtahem a nachází se zde technická místnost, sklady a strojovna VZT. Osvětlení je ve všech místnostech přirozené doplněné podle potřeby umělým. Předpokládá se pobyt osob pouze v denních dopoledních či odpoledních hodinách. Budova je navržena jako dřevostavba s provětrávanou

3

dřevěnou fasádou. Střecha je pokryta falcovanýcm plechem, okna navržena dřevohliníková. Prosklené části jsou tvořeny čirým izolačních trojsklem zasazených do hliníkových rámů.

Údaje o soutěžícím

Petra Trousilová

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta architektury

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Informace

  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 917
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací