1.

Rodinný dům v Lipně nad Vltavou

Obecné informace o díle

Ocenění

1. místo, cena Stora Enso

Název návrhu 

Rodinný dům v Lipně nad Vltavou

Obecný popis návrhu

Idea návrhu tkví v myšlence splynutí a propojení s přírodou, s terénem, „proplétání se“ mezi stromy, směrem k vodě. Do prvotní hmoty se promítl vliv terénu, stromů, lokality (Lipno a okolní příroda vybízí k úzkému kontaktu s přírodou). Orientace ke světovým stranám a zónování vnitřní dispozice ujasnily tvar, zatočení a umístění v rámci pozemku. Ze všech těchto atributů vznikl návrh tohoto rodinného domu, daný tvar, volba konstrukčního, materiálového a dispozičního řešení.

Stavební parcela se nachází v území obce Lipno nad Vltavou, na severním břehu šumavské vodní nádrže Lipno. Pozemek je charakteristický svým mírným sklonem, výhledem na vodní plochu a úzkým kontaktem s přírodou. Všechny tyto aspekty jsou propsány do návrhu podlouhlého, půdorysně zvlněného objektu částečně ležícího na zemi a částečně stoupajícího na pilotách do vzduchu. To poskytuje vyšší míru soukromí a ochrany v soukromé části domu.

Dům je určen pro běžnou čtyřčlennou rodinu se dvěma dětmi, se sportovním zaměřením především na vodní sporty a cyklistiku. Tvarem a orientací se objekt snaží propojit s přírodou a umožnit tak co nejlepší výhledy na vodní plochu Lipna, a to ze všech obytných místností a terasy. Materiál (dřevo, pozinkovaný plech, sklo) byl zvolen tak, aby napomohl objektu zapadnout nerušeně do okolí a být tak v úzkém kontaktu s okolní přírodou.

Dispozice je rozčleněna na tři funkční zóny: technickou (tedy dvojgaráž a technická místnost se skladem), pobytovou (neboli společenskou, především vstup, obývací pokoj s kuchyňským koutem, terasa, wc) a soukromou (neboli intimní, s pokoji, ložnicí a koupelnou). Všechny tyto zóny na sebe plynule navazují v rámci jedné hmoty.

Celý návrh se snaží nerušeně splynout s okolní přírodou, radikálně ji nenarušuje, využívá přírodní materiály a obnovitelné zdroje. K přírodě šetrné moderní dřevostavby by se mohly do budoucna více rozšířit, a tak je doufejme čekají ještě nadějné vyhlídky.

Údaje o soutěžícím

Kristýna Ulrychová

Název školy

České vysoké učení technické v Praze

Název fakulty

Fakulta architektury

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Informace

  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 917
Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací