1.

Rekreačně ubytovací areál Kokořín

Obecné informace o díle

Název návrhu 

Rekreačně ubytovací areál Kokořín

Koncepce navrženého řešení v souvislosti s tématem soutěže Dřevo je cesta

Život je cesta, dřevo je cesta, celý svět je cesta. Tak, jak se náš život časem mění, mění se s ním i životní prostředí. Příroda ale poslední dobou bohužel k horšímu. Kvalita ovzduší se zhoršuje, což se odráží i na našem zdraví, lidé jsou více nemocní, mají astma, alergie, stres... Jen z mála dopadů na naše zdraví. Stavebnictví má na tomto výsledku obrovský podíl. Energetická náročnost výstavby a provozu budov je obrovská, každá stavba tak přírodě trochu ubere. Mým cílem tedy bylo vytvořit takovou stavbu, která bude přírodu zatěžovat minimálně a samotná bude ideálně během provozu určitým způsobem kvalitu prostředí zlepšovat. Kvalitu prostředí vnímáme našimi smysly, pohled do přírody nás uklidňuje, a čerstvý vzduch čistí naše plíce a osvěžuje mysl. Nejlépe je totiž člověku v přírodě, v prostředí plném dřeva, ne betonu. V tomto projektu jsem chtěl, aby bylo na první pohled vidět, jaké má tato stavba velké plány. Je vidět nosná konstrukce ze dřeva a zeleň, která produkuje kyslík a zvedá kvalitu vzduchu. Pak už jen sklo, které chrání člověka a vytváří vnitřní luxusní prostředí. Nic víc, nic míň. Cesta správným směrem.

Environmentální zhodnocení návrhu stavby

Celý navržený areál je dřevostavbou, dřevo tvoří majoritní materiál. Cílem bylo, aby se tato nosná konstrukce propsala už do samotného vnějšího projevu budovy. Ten utváří 2 přírodní prvky, dřevěná nosná konstrukce + zeleň (travnaté zdi, zelená střecha, okolní parter). Stavba má hodně prosklených ploch, může se zdát, že její provoz bude velmi energeticky náročný Prosklení jsem proto navrhl z izolačního trojskla s prostupem tepla 0,5 W/m2*K, čímž předčí i některé obvodové stěny, kromě toho je obvodový plášť doplněný sendvičovými konstrukcemi zateplenými dostatečným množstvím tepelné izolace. Ve stropní konstrukci jsou viditelné opět nosné trámy, na nich je skladba ploché střechy se zelenou střechou, ta je sama o sobě dost těžká, proto jsou nosné trámy od sebe jen 1250 mm. Takto husté podpory střechu bez problému unesou i bez větších průřezů, dobrá je i skladebnost v místech sendvičových konstrukcí. Díky dobře zateplené střeše a sendvičovým konstrukcím v obvodovém plášti se předpokládá, že budova bude energeticky značně úsporná, v dispozicích je prostor i pro velké technické místnosti s tepelnými čerpadly a klimatizací se zpětným získáváním tepla. Co se týče dešťových vod, samotná stavba je propojena s velkým rybníkem a dřevěnou lávkou. Do tohoto rybníka budou odváděny dešťové vody, pohlcené střechou. Díky jejímu spádu k vodní ploše bude skladba zelené střechy postupně filtrovat a vodu ještě pročišťovat až bude vypuštěna do vodního recipientu tak, aby byla voda ještě zadržována v území pro období sucha a také rekreaci, která je zde velice důležitá. Toto území navštíví ročně až 10 000 turistů. Jelikož bude stavba v létě hodně využívaná a bude mít velkou koncentraci lidí, předpokládá se, že kanalizace bude napojena na veřejnou kanalizační síť.

V průběhu stavby bude potřeba o stavbu dbát. Tak jako každý seče zahrady a pak si libuje, jak je jeho pozemek nádherný, tak bude potřeba stěny i parter zastřihávat a pak si vychutnávat pohled na tuto krásnou dřevostavbu. Tím, že má stavba zelenou střechu a zelení porostlé obvodové stěny, doplněné skly, tak samotný vnější projev budovy produkuje mnoho kyslíku a samotná hmota stavby zlepšuje kvalitu vzduchu v okolí! Tím, že je tento areál jednopodlažní a hlavně postavený jako dřevostavba, bude její provoz a údržba velmi jednoduchá, snadno a rychle proveditelná, bez nutnosti speciálního vybavení, velkých finančních prostředků a další velké energetické náročnosti. Na konci životnosti se fasádní skla roztaví a dají se znovu použít, dřevo ztrouchniví a vytvoří hnojivo pro další stromy, zeleň se přesadí a přírodou nesnadno rozkládaných materiálů zde bude minimum.

Obecný popis návrhu

NAVRŽENÝ AREÁL SE NACHÁZÍ NEDALEKO HRADU KOKOŘÍN OBKLOPENÝ LESY A LOUKAMI. PŘI NÁVRHU TÉTO STAVBY JSEM SE PROTO SNAŽIL CO NEJVÍCE K PŘÍRODĚ PŘIBLÍŽIT. CELÝ KONCEPT STAVBY VYCHÁZEL Z MYŠLENKY PROPOJIT PŘÍRODU A STAVBU V 1 CELEK, KTERÝ BUDE PŮSOBIT HARMONICKY, BUDE PŘÍRODU RESPEKTOVAT A VNESE DO ÚZEMÍ POŽADOVANÉ POTŘEBY. VÝSLEDKEM JE AREÁL, KTERÝ NABÍDNE ODPOČINEK, RELAX, KLID, POHODU A LUXUS JAK Z HLEDISKA TECHNICKÉHO VYBAVENÍ STAVBY, TAK I V PODOBĚ VÝHLEDŮ, CO VYTVÁŘÍ PŘÍRODA SAMA.

AREÁL OBSAHUJE 3 ČÁSTI, RESTAURACI, HOTEL A VEŘEJNOU VYBAVENOST (OBCHOD, PŮJČOVNU KOL A WELLNESS). CELÁ STAVBA JE NAVRŽENA VE TVARU KRUHU, DÍKY NĚMU JSOU JEDNOTLIVÉ ČÁSTI NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ TAK, ABY SE CO NEJVÍCE PŘIBLÍŽILY SVÝM POTŘEBÁM. JE OTEVŘENÁ VEN TAK, ABY LÁKALA OKOLÍ VEJÍT. VE VNITŘNÍM KRUHU VYTVÁŘÍ PODVĚDOMĚ POCIT BEZPEČÍ A ODPOČINKU. RESTAURACE MÁ KAPACITU 220 OSOB, POČÍTÁ SE ZDE HLAVNĚ S LETNÍM PROVOZEM. HOTEL JE NAVRŽENÝ JAKO 4 HVĚZDIČKOVÝ DLE MEZINÁRODNÍCH POŽADAVKŮ HOTELSTARS UNION, OBSAHUJE 10 2 LŮŽKOVÝCH POKOJŮ (1 POKOJ 25 M2). STAVBA POČÍTÁ I S ROZDÍLNÝM FUNGOVÁNÍM PROVOZŮ, PROTO LZE VYUŽÍVAT JEDNOTLIVÉ ČÁSTI PLNĚ ODDĚLENĚ A NEZÁVISLE NA SOBĚ.

U PARKOVIŠTĚ HRADU JE NEJVÍCE REPREZENTATIVNÍ FASÁDA, KTERÁ SMĚREM K VODĚ KLESÁ. SKLA VELMI PROSVĚTLUJÍ INTERIÉRY A ZAJIŠŤUJÍ DOSTATEK SVĚTLA A DÍKY ŠÍŘCE JEN OKOLO 9 METRŮ, PROSKLENÍ Z OBOU STRAN, PŘÍZEMNÍMU TVARU A DLOUHÉ DÉLCE ZAJISTÍ VELKÉ PROSVĚTLENÍ TÉMĚŘ VŠECH MÍSTNOSTÍ, V LÉTĚ SE PROTI PŘEHŘÍVÁNÍ DÁ SAMOZŘEJMĚ CHRÁNIT, COŽ NENÍ V KOMBINACI STÍNĚNÍ A KLIMATIZACE ŽÁDNÝ PROBLÉM. NA SAMOTNÉ FASÁDĚ JE PAK VIDĚT MOTIV ROZVÍJEJÍCÍHO SE STROMU, COŽ JEN UMOCŇUJE HLAVNÍ MYŠLENKU TÉTO STAVBY, POD STŘECHOU SE VĚTVE ROZŠIŘUJÍ, COŽ POMÁHÁ MIMO JINÉ I STÍNĚNÍ.

Pracuji s materiálem OSB

příčky, obvodový plášť

Údaje o soutěžícím

Václav Šimeček

Název školy

ČVUT

Název fakulty

Fakulta stavební

Studijní obor

Architektura a stavitelství

Ročník studia

3. ročník, bakalářské studium

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací