Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

6.

RD NOSISLAV

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

RD NOSISLAV

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Stavba se nachází na svažitém pozemku s jižní orientací. S ohledem na optimální využití parcely je na uliční frontu navázáno samostatným objektem krytého stání, rodinný dům je pak umístěn ve svahu výše, v zadní části parcely. Klidová ložnicová část je orientována na východ, společenská zóna objektu se otevírá k jihu a západu. Prostor zahrady je tímto logicky vymezen ve střední části pozemku.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Stavba využívá klasických principů rámové konstrukce 2by4. V místě rohového okna dětského pokoje se podařilo vynést nadpraží bez rohového sloupku pomocí styku dvou vykonzolovaných rámů, chovajících se obdobně jako příhradové vazníky. Výhodou je bezesporu i lehkost dřevěné konstrukce, proto jsme si mohli nechat dovolit levitovat jižní štít domu. Díky tomuto momentu působí stavba lehčím a sebejistějším dojmem. Fasáda nemusí být vždy dřevěná, zde je značná část obložena vlnitým plechem. Dřevostavbám sluší lépe než kabátky z polystyrenu, a navíc je plech plně recyklovatelný, tedy trvale udržitelný.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Stavebníci přišli s poměrně jasnou představou, jak bude dům na pozemku osazen a jak by měl vypadat. Základní analýza pozemku a vztahů k území, světovým stranám a okolním stavbám přinesla diametrálně odlišný návrh, se kterým se však stavebníci nadšeně ztotožnili.

Je zde veden dialog mezi domem a okolní krajinou. Dům se otevírá především k jihu a západu, ale nelze opomenout severní kopce, jenž pomalu plynou až k přírodnímu parku Výhon. Proto je menší hmota osazena velkými okny s výhledy do krajiny a blízkého okolí. Kubický tvar této společenské části je opatřen modřínovým obkladem v přírodním odstínu a je také doplněn stíněním ze stejného materiálu. Část soukromá je obložena obkladem z černého vlnitého plechu, jenž je parafrází na okolní kvalitní tmavou půdu a zvlněnou krajinu. Tato je zakončena pultem s dostatečnými přesahy, který celý dům přírodního charakteru vhodně usadí do krajiny. Pata domu je tvořena šedými odstíny v barvě betonu.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

Nosislav, 691 64

Zastavěná plocha

156 m2

Užitná plocha

130 m2

Počet podlaží

1

Součinitel prostupu tepla

0,13 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A – mimořádně úsporná

Způsob vytápění a ohřevu vody

Hlavním zdrojem tepla pro vytápění je tepelné čerpadlo vzduch – voda s integrovaným zásobníkem TUV (220 l) o výkonu 5,7 kW.

Teplovodní podlahové vytápění v kombinaci s topnými žebříky.

Možnost doplnění o fotovoltaické panely na plochou střechu domu (12 x 400 W)

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Miroslav Matějka

Projektant

Ing. arch. Miroslav Matějka

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Mira Matějka Architekt

Obec bydliště / sídla společnosti

Přibice

Kontaktní osoba pro veřejnost

Ing. arch. Miroslav Matějka

Telefon

+420 602 884 883

E-mail

mira.matejka@gmail.com

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací