Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

Dům R

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název stavby

Dům R

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Popis stavby

Domy samotné jsou pojaty jako klasická venkovská usedlost. Hlavní dům je podlouhlá chalupa se symetrickou sedlovou střechou se sklonem 45°, s vchodem umístěným uprostřed dispozice. Uvnitř domu je pak klasické členění na obytnou část a část s ložnicemi. Dům je přízemní, s obytným podkrovím a přesahem střechy. Komín je umístěn v ose hřebene. Dům se na venek jeví tak, že pozednice je v úrovni podlahy 2 NP.

Popis práce se dřevem a jeho využití vč. inovativního řešení

Dům je navržen jako dřevěná skeletová konstrukce z dřevěných trámků s mechanickými kovovými či tesařskými spoji. Lokálně je užito kovu v šedé barvě – detaily rámů oken, kování apod. Tyto se pohledově uplatňují minimálně.

Zajímavost o stavbě / Příběh díla

Dům se svojí architekturou snaží vyrovnat s místním architektonickým a urbanistickým kontextem. Na jednu stranu navazuje na údolní vesnickou zástavbu z druhé poloviny 20. století, zemědělské podniky a další moderní zástavbu, která je již mimo CHKO. Na druhé straně směrem od údolí vzhůru již začínají první roubené chalupy a další objekty tradiční beskydské architektury. Návrh domu proto volí kompromisní přístup, kdy naplno využívá principy místní tradiční architektury – především proporce, materiály, tvary, typologii, vztah ke krajině. Na straně druhé je uplatňuje soudobým moderním způsobem. V místě, kde by roubené stavení působilo nepatřičně, nachází architektonickou formu, která, doufáme, nachází harmonickou pozici mezi čistě tradičním a plně moderním.

Typ dřevostavby

skeletová konstrukce

Umístění stavby

severní Morava

Zastavěná plocha

333 m2

Užitná plocha

290 m2

Počet podlaží

2

Způsob vytápění a ohřevu vody

kondenzační kotel

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Huť architektury Martin Rajniš / Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, Jáchym Daniel

Obec bydliště / sídla společnosti

Praha

Kontaktní osoba pro veřejnost

MgA. David Kubík

Telefon

+420 777 281 833

E-mail

hutarchitektury@gmail.com

Webová stránka

Facebooková stránka

Logo / Fotka soutěžícího

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací