Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

5.

První spřažené dřevobetonové lávky

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

První spřažené dřevobetonové lávky

Architektonický popis

Koncem roku 2016 byly předány a řádně zkolaudovány dvě shodné spřažené dřevobetonové lávky přes Benešovský potok, jedná se tak o první úspěšnou realizaci tohoto typu konstrukce v České republice. Stavba se nachází v intravilánu obce Benešov, na jeho východní periferii u zahradní kolonie. Investorem lávek bylo město Benešov, stavby byly realizovány z vlastních prostředků bez dotací. Lávky jsou postaveny v místech, kde vznikne v budoucnu volnočasový areál Sladovka a kde je plánována výstavba cyklostezky, inline dráhy a dalších sportovišť. Stavba byla členěna na dva stavební objekty SO 201 – Lávka na dolním toku v km 10,583 a SO 202 – Lávka na středním toku v km 11,058. Lávky jsou umístěny v místech původních lávek a budou sloužit výhradně pro potřeby pěších a cyklistů.

Technický popis

Vlastní nosná konstrukce obou lávek je tvořena sedmi obloukovými nosníky z lepeného lamelového dřeva pevnostní třídy GL28h o konstantním průřezu 200/500 mm působících jako prosté nosníky. Rozpětí nosníků je 13,6 m s osovou vzdáleností mezi jednotlivými nosníky 0,43 m. Jednotlivé nosníky jsou vzájemně propojeny ocelovými příčníky. Kotvení nosníků k železobetonovým opěrám je provedeno pomocí atypických ocelových ložisek provedených na principu vahadla. Mostovka je provedena z monolitického betonu C30/37, která je spřažena s jednotlivými dřevěnými obloukovými nosníky prostřednictvím speciálních vrutů společnosti SFS intec s.r.o. typu VB-48-7,5 x 100 umístěných vždy ve dvojici do kříže pod úhlem 45°. Monolitická mostovka byla vyztužena vázanou výztuží B500B. Součástí dodávky dřevěné konstrukce byla i dodávka bednění z cementotřískových desek, které byly realizovány v drážkách v hlavních obloukových nosnících, a které sloužily jako ztracené bednění pro vlastní betonáž mostovky. Spřažená železobetonová mostovka zajišťuje zároveň prostorové ztužení konstrukce a nahrazuje tak např. ocelová ztužující táhla.

Realizační skupina

Projektant

Pontex spol. s r.o.

Dodavatel stavby

Generální dodavatel stavby - DOT servis s.r.o.

Investor

Město Benešov

Jiné

Statická zatěžovací zkouška - ČVUT v Praze, Kloknerův ústav

Země umístění stavby

Česká Republika

Umístění díla

Benešov

Datum kolaudace

12/2016

Typ konstrukce

Prosté obloukové dřevěné nosníky se spřaženou železobetonovou mostovkou

Objem spotřebovaného dřeva

25 m3

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

TESKO konstrukce s.r.o.

Bydliště/Sídlo společnosti

Chodská 697, 75661 Rožnov pod Radhoštěm, PROVOZOVNA: Podkovářská 674/2, 190 00 Praha 9 – Vysočany

Vztah ke stavbě

Realizační společnost / Dodavatel

Webová stránka

Telefon

+420 602 667 289

E-mail

tesko@teskokonstrukce.cz

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

Firma TESKO konstrukce s.r.o. byla dodavatel dřevěné nosné konstrukce obou lávek včetně dodavatelské dokumentace.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací