Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

4.

Vodorovná pergola se zasklením

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Vodorovná pergola se zasklením

Architektonický popis

Soutěžní stavba pergoly je vytvořena několika zcela inovativními technologiemi. Nosná konstrukce je samonosná, není kotvena do přilehlého domu, je vodorovná a zasklená bezpečnostním sklem. Nosné trámy z BSH hranolů, ošetřené silnovrstvou lazurou, jsou spojeny unikátním systémem ocelových spojek uložených uvnitř dřevěných profilů. Spojení neumožňuje pohyb v žádném směru a konstrukce je nejpevnější v době zvýšené vzdušné vlhkosti, což je především v zimě, kdy je pravděpodobné zatížení střechy sněhem. Druhým, zcela novým, prvkem je zasklení sklem do systému Viktorian. Uložení skla je pružné, eliminuje tak tvarovou nestálost dřeva, díky odpružení je sklo velmi odolné i proti kroupám. Systém je vytvořen pro odvod tlakové vody. Zasklení může být i velmi dlouhé (zatím do 6 m), je z několika za sebou uložených skel. I toto spojení je dokonale odvodněno důmyslným systémem spojení příček a nosných lišt. Na pergole je „schovaný" žlab v konstrukci přední pozednice a počítá i s odvodem přívalové vody přetokem. Obvyklé srážky jsou odvedeny bočními svody. Nosné krokve zasklení jsou spojeny s pozednicí čelními „T" spojkami vlastní konstrukce. Dřevo je shora chráněno okrasným plechem.

Účel stavby

Stavba slouží jako relaxační zastřešený prostor, chrání dřevěné rámy prosklení terasového vstupu. Jako přístavba nově postaveného domu v záruce nebylo dovoleno kotvení do stěny domu.

Technický popis

Trámy pergoly jsou vyrobeny ze smrkových BSH hranolů s povrchovou úpravou silnovrstvé lazury Sokrates. Trámy jsou spojeny ocelovými el. zinkovanými plochými spojkami připojenými svorníky, vrutošrouby a okrasnými maticemi. Sešroubované trámy se spojkami jsou spuštěny do spoje a jsou doplněny zbylými spojovacími šrouby. Krokve, které jsou vložené mezi pozednice, jsou kotveny „T" spojkami vlastní konstrukce. Mezi krokve je instalován zasklívací systém Viktorian (Cs) se třemi podpěrnými příčkami a dvěma bezpečnostními skly. Střešní přítlačné lišty jsou stejně jako krytí krokví z barevného ocelového zinkovaného plechu. Ukotvení sloupů je tvořeno složenými patkami vlastní konstrukce, znemožňující pohyb ve všech směrech.

Realizační skupina

Architekt projektu

Ing. Karel Pospíšil

Projektant

Ing. Karel Pospíšil

Dodavatel stavby

Ing. Karel Pospíšil

Země umístění stavby

Česká republika

Umístění díla

Blatná

Datum kolaudace

12/2015

Skladba konstrukce

Konstrukce ze smrkových BSH hranolů, ocelové zinkované spojky, svorníky s okrasnými matkami, krokve BSH hranoly, zasklívací systém Viktorian, bezpečnostní sklo connex 6 mm, krycí plechy, barevný zinkovaný ocelový plech, žlab ohýbaný, zinkovaný plech.

Skladba konstrukce - obrázek

Typ konstrukce

Konstrukční systém Viktorian.cz - Ing. Pospíšil Karel. Všechny konstrukční prvky jsou systémové.

Výška objektu

2 850 mm

Zastavěná plocha

cca 33 m2

Užitná plocha

cca 33 m2

Objem spotřebovaného dřeva

1,5 m3

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Ing. Karel Pospíšil

Bydliště/Sídlo společnosti

Jeremenkova 304/55, 147 00 Praha

Vztah ke stavbě

Projektant

Webová stránka

Telefon

+420 778 089 742

E-mail

viktorian.cz@post.cz

Kontaktní osoba

Ing. Karel Pospíšil

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

Ing. Pospíšil (58) se zabývá 30 let řešením prosklených staveb. Především okrasných a solárních skleníků, zimních zahrad a zastřešení. Při jejich realizacích postrádal vhodné systémy, které by umožnily moderní design, zasklení sklem a pevné nosné dřevěné konstrukce. Je konstruktérem tělem i duší, a tak tyto systémy sám vytvořil a v praxi odzkoušel. Vyvinul tak nové stavební systémy, které nemají ve světě konkurenční řešení. Soutěžní stavba je nositelem hned několika zcela inovativních prvků.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací