Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

14.

Lávka a Vyhlídka Fojtka

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název konstrukce

Lávka a Vyhlídka Fojtka

Popis konstrukce

Stavbou je řešeno doplnění turistické infrastruktury v okolí nádrže Fojtka. V rámci stavby byl kolem nádrže vybudován pěší chodník o délce cca jeden kilometr, který umožní bezpečný pohyb pěších na obou březích nádrže. Na chodníku se nachází několik umělých staveb, které byly jednak nutné pro vlastní provedení chodníku (Lávka přes přítok, Povalový chodník, Lávka přes záliv) a jednak stavby, které směřují ke zatraktivnění vlastní stavby. (Vyhlídková terasa nad hladinou).

Realizační skupina

projektant

Projektová kancelář VANER s.r.o.

dodavatel stavby

STATUS s.r.o.

investor

Obec Mníšek u Liberce

Datum kolaudace

09/2011

Typ konstrukce

Dřevěné lávka s horní mostovkou o pěti spojitých polích a Dřevěná vyhlídková plošina s mimoběžnými dřevěnými stojkami.

Doplňující informace o konstrukci

Staticky lávka působí jako spojitý nosník o pěti polích. Niveleta na lávce je ve vrcholovém oblouku. Opěry, křídla a základové konstrukce podpěr jsou řešeny z architektonického hlediska velice zajímavě. Jako materiál byly použity nepravidelné žulové kamenné monobloky. U opěr a základů podpěr jsou kamenné monobloky „zděny“ na beton, u křídel jsou monobloky kladeny na sucho. Založení je provedeno tak, aby dřevěné konstrukce byly minimálně 0,5 m nad maximální provozní hladinou. Vlastní nosná konstrukce je tvořena dvěma dvojicemi hlavních nosníků z lepeného dřeva. V příčném řezu jsou hlavní nosníky stabilizovány dřevěnými příčníky, na kterých jsou uloženy dřevěné podélníky, nesoucí dubovou dřevěnou mostovku. Dřevěné stojky a jejich příčle jsou provedeny z lepeného dřeva. Veškeré spoje dřevěných prvků jsou provedeny ze zinkovaných ocelových styčníkových plechů. Rovněž zavětrování je provedeno pomocí ocelových táhel.

Zajímavost o konstrukci

Vyhlídka je podobně jako Lávka přes záliv navržena v maximální míře z přírodních materiálů. Nosná konstrukce je tvořena dvojicí dřevěných nosníků, na kterých je přes příčníky a podélníky uložena dřevěná mostovka. Ovšem nejzajímavější je systém mimoběžných kyvných stojek, které podpírají nosnou konstrukci. Jsou dřevěné, z lepeného dřeva, na konci opatřené kulovými ložisky pro vytvoření funkčního kloubového uložení. Stojky jsou ještě doplněny ocelovými táhly, které ztužují celou konstrukci.

Údaje o soutěžícím

Jméno / Název společnosti

Ing. Luboš Vaner

Sídlo společnosti / Bydliště

Bedřichov 321, 468 12

Vztah ke stavbě

Projektant

Kontaktní osoba pro veřejnost

Luboš Vaner

Telefon

+420 485 152 532

Email

vaner@vaner.cz

Webová stránka

Doplňující informace o soutěžícím

Environmentální stavby, jejichž součástí jsou i návrhy realizace následujících staveb: – protipovodňová opatření Na Jizerce včetně dřevěného mostu přes Jizerku na Malé Jizerce (návrh i realizace stavby) – dřevěné lávky v Rumburku (návrh 3 – 4 dřevěných lávek) – dřevěný povalový chodník dl. 1 km u vodní nádrže Bedřichov – Černá Nisa v Jizerských horách ve II. zóně CHKO Jizerské hory – studijní návrhy přemostění místních komunikací v Bedřichově.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací