Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

14.

Dominanta tenisového areálu

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Dominanta tenisového areálu

Cílový zákazník

Stavba pro rekreaci a sport

Architektonický popis

Již z názvu je patrné, že dům musí na návštěvníka zapůsobit. Exteriér budovy je v tmavých barvách. Nerezové obrazce na hale evokující tenisovou síť. Zázemí od kraje, směrem ke středu je obloženo ze zesvětlujících se cementotřískových desek. V centrální části je prosklená fasáda, která ústí do kavárny. Textilní markýza nad venkovní tribunou chrání diváky proti nepříznivému počasí. Dominantu celého domu však tvoří masivní lamelové vazníky, které jsou hlavním prvkem celé stavby a jsou nosnou konstrukcí haly. Z interiéru haly jsou viditelné. Dřevěné podbití na vaznicích z rostlého dřeva tak dřevěný ráz ještě víc podtrhují. Lamelové sloupy na štítových stranách haly jsou taktéž z interiéru viditelné. Opět zvýrazněny dřevěným podbitím. Část zázemí tvoří šatny pro návštěvníky, hráče a zaměstnance. Taktéž jsou samozřejmostí toalety, sprchy, chodby, technická místnost a další. V centrální části budovy je kavárna, která má rozhled jak na exteriérový, tak i interiérový kurt. 2NP tvoří dvě tribuny, interiérovou a exteriérovou. Celý komplex je pak maximálním kompromisem mezi architektonickým vzhledem, funkčností a snadným provedením.

Účel stavby

Stavba má sloužit k hraní tenisu, pro jeho sledování a k bezproblémovému provozu. Jsou možné dva typy provozu. První typ, kdy běžný návštěvník si dojde zahrát tenis. Tehdy jsou v hale tři kurty. Návštěvník zaplatí vstup v zádveří a pokračuje přes šatnu do haly. Druhý typ se využije při tenisovém utkání profesionálních hráčů. V hale je pouze jeden kurt. Návštěvníci v zádveří platí vstup. Pokračují na tribunu, nebo do kavárny. Hráči vstupují od jižní strany. Dbalo se na jednoduchost provozu.

Technický popis

Nosný rám haly tvoří lamelový vazník, usazen na betonovém sloupu. Mezi zázemím a tribunami v 2NP je betonová deska nesena betonovými sloupy. Nosnou konstrukcí střechy haly tvoří vaznice. Ztužení celé konstrukce zajišťují kovová táhla a rozpěry. Na vertikální části vazníku a na sloupech jsou paždíky. Na paždících je dřevěný rastr. Mezery v rastru jsou vyplněny izolací. Nosnou konstrukci pláště zázemí tvoří stěna z keramických tvárnic s rastrem z rostlého dřeva. V mezerách rastru je izolace. Příčky jsou z keramických tvárnic. Vytápění je pro zázemí a halu oddělené. Hala je vytápěna přímotopným plynovým ohřevem ve vzduchotechnice. Zázemí je vytápěno plynovým kotlem se zásobníkem. V stavbě jsou použity materiály všeho druhu. Pro každý účel je zvolen ten nejvhodnější typ materiálu. Avšak dřevěné konstrukce tvoří největší část.

Typ konstrukce

sloupkový, vazníkový systém

Zastavěná plocha

3 195,23 m2

Užitná plocha

2 658,28 m2

Součinitel prostupu tepla

0,17 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A - velmi úsporná

Doplňující informace

Budova je rozdělena na dva funkční celky „Hala“ a „Zázemí“. Hala slouží především pro hraní tenisu, ale je možné ji využit i na jiný typ provozu. Zázemí slouží pro provoz a pohyb zaměstnanců a návštěvníků. Celá stavba je více méně symetrická napříč středem budovy. V centrální části je kavárna, ze které je dobrý rozhled jak na interiérový kurt, tak i na exteriérový. V 2NP jsou dvě tribuny. Jedna slouží pro diváky sledující zápas uvnitř, druhá pro diváky sledující zápas venku. Dispozice je navržena co nejpřirozeněji. Při dobré představivosti si lze v jednotlivém rozmístění místností, v části zázemí, vybavit astrologické znamení raka. Hala je pak co nejprostornější a nejvyšší, aby umožňovala komfortní pobyt hráčům. Tvar lamel je pozvolný a má působit masivně.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Matěj Machač

Bydliště/Sídlo společnosti

Nádražní 73, 691 41 Břeclav

Telefon

+420 732 861 769

Email

mates.machac@gmail.com

Kontaktní osoba

Matěj Machač

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací