Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

13.

Nástavba bytového domu - rezidence U Havíře

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Nástavba bytového domu - rezidence U Havíře

Cílový zákazník

Bytové domy

Architektonický popis

Nástavba je tvořena třemi patry kompaktního tvaru, který kopíruje půdorys stávajících pater domu. Neklade si za cíl napodobovat secesní architekturu stávající podoby. Je oproštěna od zkrášlujících prvků a provedena tvarově v minimalistickém pojetí. Průčelní plocha budovy v nástavbě ustupuje z linie a pokračuje v ploše bez jakýchkoliv výstupků, balkonů či arkýřů. Páté a šesté patro předěluje jen požární pás, který tvoří jakousi přiznanou římsu. Sedmé patro je z průčelí tvořeno jen zábradlím, za nímž je široká terasa bytů sedmého patra. Okna budou stíněna kaslíkovými roletami. Abychom nezvyšovali výšku hřebenů zástavby, byla navržena plochá střecha s nízkou atikou, která kopíruje výšku domu po levé straně při pohledu z ulice Hálkova. Zadní část domu, která byla v rámci rekonstrukce stávajících pater domu zateplena a fasáda nabílena, bude pokračovat ve stejné koncepci i v rámci nástavby. Byly taktéž přistavěny balkóny, které budou od prvního patra až po sedmé ve stejném provedení. K zadní části domu bude přistavěn osobní výtah. Nosná konstrukce komunikace a výtahové šachty bude z ocelových tyčí obložena dřevěnými lamely, stejně jako průčelí budovy.

Účel stavby

Nástavba bytového domu bude sloužit výhradně pro bydlení. Stávající podkroví, budoucí 5. NP, bude adaptováno na 4 obytné jednotky o celkové užitné výměře 248 m2. Stejnou užitnou plochu, počet obytných jednotek a jejich dispozici bude obsahovat přistavěné 6. NP. Poslední přistavěné užitné podlaží - 7. NP, bude obsahovat pouze 2 bytové jednotky s terasami o celkové užitné ploše 246 m2.

Technický popis

Ze 2/3 se jedná o dřevostavbu a tato myšlenka a směr stavění bude promítnut do vzhledu budovy. Průčelí bude obloženo dřevěnými smrkovými nebo modřínovými lamely na dřevěném roštu. V místech požárního pásu budou plechové či silikátové lamelky, které budou kopírovat rozměry a spáry lamel dřevěných. Okna budou též dřevěná. Balkóny tvoří ocelová pozinkovaná konstrukce obložená smrkovými prkny s podlahou z tahokovu. Výtah bude obložen ze stejných lamel jako průčelí budovy, okna budou taktéž nabarvena či tónována stejně jako fasádní lamely. Pochozí vrstvu terasy budou tvořit prkna z tvrdých tuzemských či exotických dřevin. Oplechování atiky, terasy a odvodňovacích prvků bude tvořeno buďto mědí, či pozinkovaným plechem. V interiéru bude myšlenka dřevostaveb s přiznanými přírodními materiály. Všechny byty budou mít viditelné dřevěné stropnice. Byty v sedmém podlaží i prkenný záklop. Podlahy v obytných místnostech budou z dřevěných prken. 6. a 7. nadzemní podlaží bude vystavěno ze systému „two by four“. Jedná se o dřevěný fošnový rámový montovaný systém vyplněn tepelnou čedičovou izolací a ztužen vodorovnými vzpěrami. Svislé prvky obvodové stěny budou z lepeného řeziva typu BSH nebo KVH.

Realizační skupina

Architekt projektu

Ing. arch. Jakub Mareš

Projektant

David Stütz

Typ konstrukce

kombinovaná

Zastavěná plocha

330 m2

Užitná plocha

742 m2 (užitná plocha 3 podlaží nástavby)

Počet obytných podlaží

3

Součinitel prostupu tepla

0,25 W/m2K

Energetické zařazení budovy

B

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Ing. arch. Jakub Mareš

Bydliště/Sídlo společnosti

Na Bořích 541/52, 326 00 Plzeň

Webová stránka

Telefon

+420 731 444 406

Email

eraestate@era-reality.cz

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací