Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

11.

Pasivní bungalov s bazénem

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Pasivní bungalov s bazénem

Cílový zákazník

Bydlení pro rodiny

Architektonický popis

Bungalov je řešen jako jednoduchá přízemní dřevostavba s přesahem střechy na jižní straně, který má stínící a ochrannou funkci. Vzhledem k úzkému pozemku je dům otevřen ve štítu do zahrady s obytnou terasou a bazénem. Terasa je kryta před západním sluncem výsuvnou markýzou. Všechny obytné pokoje v jižní fasádě mají přímé vstupy na terasu. Z východní strany u komunikace je přístřešek pro dvě auta se skladem obloženým přírodními deskami Cetris. Fasáda domu je dřevěná s modřínovým obkladem, severní fasáda má omítku na dřevovláknité desce. Dům používá přírodní materiály a má velkou míru energetické samostatnosti. Využívá principů ekologických, soběstačných a hybridních domů. Byl navržen jako pasivní a optimalizován v programu PHPP. Střechy jsou řešeny jako zelené střechy. Dešťová voda je zachytávána v retenční nádrži.

Účel stavby

Dům je dispozičně řešen jako 4+kk a je určen pro bydlení rodin s dětmi.

Technický popis

Stavba je založena na betonových pasových základech. Konstrukce stěn a střechy je z úsporných dřevěných I nosníků s izolací z celulózy. Pro zvýšení tepelné akumulace je střední zeď provedena z vápenocementových bloků. Jsou použita špičková okna pro pasivní domy se zapuštěnými rámy v tepelné izolaci. Zelené střechy jsou řešeny jako extenzivní bezúdržbové o tloušťce substrátu 8 cm na fóliové krytině. Vytápění je tepelným čerpadlem země - voda v kombinaci s podlahovým vytápěním. Je použito řízené větrání s pasivní rekuperací. Dům má velkou míru autonomie, má vlastní studnu s dvojím rozvodem vody a je použito fotovoltaické zařízení s 8 kolektory a s úložištěm elektrické energie. Jako další zdroj energie je použito vytápění kamny na dřevo.

Realizační skupina

Architekt projektu

Ing. arch. Mojmír Hudec

Typ konstrukce

dřevostavba

Zastavěná plocha

249,9 m2 včetně teras

Užitná plocha

109,2 m2

Počet obytných podlaží

1

Spotřebované dřevo

Jsou použity úsporné dřevěné I profily a velkoplošné desky na bázi dřeva OSB, DHF, dřevovlákno. m3

Součinitel prostupu tepla

0,099 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Doplňující informace

Díky vysoce kvalitním detailům splnil požadavek Zelené úsporám v kategorii B.2. Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP je 16 kWh/m2a.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Ing. arch. Mojmír Hudec - ATELIÉR ELAM

Bydliště/Sídlo společnosti

Pekařská 6, 602 00 Brno

Webová stránka

Telefon

+420 777 801 008

Email

elam@elam.cz

Kontaktní osoba

Mojmír Hudec

Logo/Fotka

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací