Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

13.

Dvě školky v jednom domě

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Dvě školky v jednom domě

Účel stavby

Stavba pro vzdělávání

Doplňující informace o účelu stavby

Dětství je v životě každého člověka obdobím, které zásadním způsobem formuje osobnost nebo k tomu ve velké míře napomáhá. Školka je místem, kde většina z nás poznává nejen chvíle prvního odloučení, kdy jsme bez svých nejbližších, ale je také místem, kde získáváme první přátele, rozvíjíme vědomosti a dovednosti, získáváme vzpomínky. Novostavba mateřské a waldorfské školy v Semilech se nachází jižním směrem od středu města, kde přechází zastavěná část města v zeleň a rovina stoupá ve svah.

Architektonický popis

Stavební program definuje požadavky pro dvě školky – mateřskou a waldorfskou se samostatně přístupnými zahradami, avšak se sdíleným provozním a technickým zázemím. Dům je pro potřeby pohodlného užívání navržen jako kompaktní, bezbariérový pavilon s přehledně uspořádanou dispozicí kolem vnitřního atria, na které navazuje provozně-technické zázemí s kuchyní, jídelnou a kanceláře vedení školy. Všechny třídy obou školek jsou k atriu orientovány svým zázemím, čímž je uvolněna jižně a západně orientovaná fasáda otevřená do zahrady. Obě školy mají svou vlastní část zahrady, definovanou tvarem objektu a jeho umístěním na pozemku. Každá ze tříd má do zahrady přímý vstup přes krytou terasu, kde mohou děti pobývat téměř za každého počasí. Do atria je vložena víceúčelová místnost – tělocvična. Atrium je chráněným prostorem, kde se na jeho ochozu (chodbě) i vně pod širým nebem mohou odehrávat činnosti každodenního života, ale i například víkendová setkání dětí a jejich rodin. Při takových příležitostech lze využívat atrium se zahradami samostatně či uceleně, skrze propojení prostor v ose atrium-třída-zahrada.

Technický popis

Správná orientace vůči světovým stranám umožňuje ekologický a úsporný způsob vytápění, přirozené větrání okny a prosvětlení všech částí objektu denním světlem. Jednoduché, přehledné a logické je vedení tras veškerého technického vybavení. Nuceně odvětrány odvodem nad střechu budou prostory veškerého sociálního zázemí a kuchyně. Konstrukce domu je dřevěný skelet na podkladu efektivně optimalizovaného rastru 8 x 8 m v některých polích spojitých vazníků a stropnic z lepeného dřeva s rozpony 6 m a 4 m (atrium). Stropy jsou navrženy z CLT panelů, na nichž je uložena skladba jednoplášťové střechy. Dřevo je použito ve své přirozené formě – ekologický, recyklovatelný materiál, z kterého jsou nejen nosné, ale i dělící a výplňové konstrukce nebo pohledové části. Roční potřeba tepla na vytápění EA: 23 kWh/(m2*rok). Zdroj tepla pro vytápění objektu bude sestava konvertorových tepelných čerpadel vzduch-voda. Zdroj tepla bude napojen na otopnou soustavu přes akumulační zásobník. Otopný systém bude teplovodní dvoutrubkový. Koncové elementy vytápění budou kombinací podlahového vytápění a deskových otopných těles. Pro dohřev TUV bude užito solárně termických kolektorů.

Realizační skupina

Architekt

studioLIBRE

Projektant

TIMBER DESIGN

Typ konstrukce

Dřevěný skelet

Skladba konstrukce

Sendvičová

Zastavěná plocha

1717 m2

Užitná plocha

1592 m2

Popis dispozice

Dispozice je provozně flexibilní, avšak maximálně úsporná. Dům je hlavním vstupem s krytým závětřím a prostorem pro parkování jízdních kol přístupný ze severu. Před-prostor objektu je navržen jako sdílený prostor, kde v jedné úrovni navazuje pojízdná a pochozí plocha, která v kombinaci se zelení tvoří plochu parkoviště s kapacitou 21 míst, přímo napojenou na veřejnou komunikaci. Pro potřeby pohodlného užívání je dům navržen jako kompaktní, bezbariérový pavilon s přehledně uspořádanou dispozicí kolem vnitřního atria, na které navazují prostory provozně-technického zázemí s kuchyní, jídelnou a kanceláře vedení školy. Do atria je vložena víceúčelová místnost – tělocvična. Každá ze tříd obou školek je soběstačná – herna má ve všech třídách flexibilně oddělitelný prostor pro spaní a je přímo a přehledně napojena na vlastní šatnu, toalety, kuchyňku, zázemí pro učitelku s malým pracovištěm, sklad hraček, lůžkovin atd. Dále je součástí každé herny snížený pracovní kout pro děti, knihovnička a vestavěné i přemístitelné úložné prostory. Důležitou součástí každé třídy je v jedné úrovni přes krytou terasu přístupná zahrada, kterou mají obě školky vzájemně oddělenu do samostatných částí.

Umístění díla

Semily

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

studioLIBRE

Bydliště/Sídlo společnosti

110 00 Praha 1 - Nové Město

Webová stránka

Telefon

+420 777 175 389

E-mail

jelinek@studioLIBRE.cz

Kontaktní osoba

Robert Jelínek

Doplňující informace o soutěžícím

Naše tvorba reaguje na konkrétní souvislosti místa v kontextu nově interpretovaných, místních tradic při zohlednění současných i budoucích potřeb klienta, kterému se vždy skrze naše řešení snažíme nabídnout širší uživatelské možnosti. StudioLIBRE je architektonický, projekční a konzultační ateliér, jenž pod vedením autorské dvojice ve složení Robert Jelínek a Jiří Vojtěšek, spolu s kolegy architekty a dalšími oborovými specialisty poskytuje komplexní služby v oblasti architektury a urbanismu.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací