Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

14.

Modulus

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Modulus

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Doplňující informace o účelu stavby

Stavba je součástí bloku řadových a rodinných domů. U řadových domů slouží přízemí jako komerční prostory pro živnost rodiny, protože dle naší analýzy v Bělorusku mnoho mladých lidí raději zakládá drobné živnosti, než aby vstupovalo do zaměstnaneckého poměru.

Architektonický popis

Z naší analýzy vyplývá, že mnoho mladých lidí si v Bělorusku raději založí drobnou živnost (kavárnu, večerku, opravnu,...), než aby vstupovali do zaměstnaneckého poměru. Naší hlavní myšlenkou je vyzvednutí řadového domu včetně zahrady o patro výš a tím vytvoření prostoru pro rodinné živnosti včetně krytého loubí. Rozdílné funkce jsou odlišeny materiálem fasády – komerční podlaží je znázorněno šedou omítkou a obytná část včetně zahrady je obložena dřevem. Z naší analýzy také vyplývá, že tamější kuchyně je bohatá na zeleninu, proto jsme na vyvýšené střešní zahrady umístili skleníky pro pěstování vlastní zeleniny. Skleníky zároveň fungují jako optické a akustické oddělení jednotlivých zahrad od sebe. Celý urbanistický celek včetně navrženého nadchodu tvoří jednu energetickou koncepci a domy, kromě vlastních solárních panelů, jsou napojeny na fotobioreaktory umístěné na nadchodu. V nich za působení slunce rostou řasy, které přečišťují šedou vodu, kterou lze znovu využít v domech a řasy lze využít jako biomasu na další účely.

Technický popis

Objekt založený na deskách z XPS a bílé vaně je koncipován jako pasivní dřevostavba. Konstrukční systém je z CLT panelů, které vytvářejí hlavní nosné konstrukce napříč celým objektem. Styčné spáry zabezpečují bitumenové pásky a překryvné pásy z vnějších stran. Skladby jdoucí do exteriéru jsou difúzně otevřené. Tepelnými izolacemi jsou jak dřevovláknité desky, tak i desky z kamenné vlny, a to hlavně při zvýšených požadavcích na požární odolnost. Opláštění stěn tvoří modřínové palubky. Střešní krytina je z titanzinku. Podhledy sádrokartonové. Skladby vodorovných konstrukcí byly navrženy s ohledem na kročejový hluk a zároveň na zvýšení tepelné akumulace interiéru. Okenní otvory jsou vybaveny sníženými okenními rámy se zasklívacím trojsklem. Zasklení je navrženo se sníženým součinitelem prostupu sluneční energie, pro zamezení nadměrných tepelných zisků. Sekundární snížení tepelných zisků zabezpečí exteriérové žaluzie. Dům je navržen jak pro přirozené provětrání, tak i s řízeným rekuperovaným větráním a možností nočního předchlazení.

Typ konstrukce

Masivní vrstvené lepené panely (CLT).

Skladba konstrukce

Difúzně otevřená skladba stěny s pojistnou hydroizolací v provětrávané mezeře opláštěná palubkami z modřínu.

Skladba konstrukce - obrázek

Zastavěná plocha

148 m2

Užitná plocha

216 m2

Počet obytných podlaží

2

Objem spotřebovaného dřeva

150 m3

Součinitel prostupu tepla

0,118 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A

Popis dispozice

Přízemí je určeno pro drobné rodinné živnosti. Obsahuje soukromé zádveří a schodištový prostor, zbytek podlaží slouží jako komerční plocha a obsahuje jen nutné sociální zařízení. 2. NP je prvním obytným podlažím. Jedná se o otevřený obytný prostor propojující jídelnu, kuchyni a obývací pokoj. Obytný prostor je posuvnými terasovými dveřmi propojen se střešní zahradou, která obsahuje skleník, květináče v atice pro okrasnou zeleň a jak pobytový trávník, tak zpevněnou plochu. Konstrukce skleníků vynáší kolejnice pro rolovací markýzu pro zastínění terasy. 3. NP je druhé obytné podlaží a obsahuje kromě koupelny ložnici a dva téměř identické dětské pokoje, které jsou posuvnou příčkou rozděleny na spací část a na pracovní část. Spací část je tak více chráněna (pracovní částí) před hlukem z ulice. Střešní terasy otočené ke hlučné ulici (která je u jižní fasády) obsahují skleněné otočné lamely umístěné na atice, kterými lze redukovat hluk z ulice pronikající na terasu. Okrasná zeleň v květináčích v atice je dalším opatřením pro snížení hluku.

Umístění díla

Brest, Bělorusko

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

M. Stark/J. Hoffmann

Bydliště/Sídlo společnosti

Starý Plzenec/Stanětice

Telefon

+420 724 147 845/+420 724 284 478

E-mail

stark.ma@seznam.cz/hoffmann.jf@gmail.com

Kontaktní osoba

Martin Stark/Josef Hoffmann

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

Studenti oboru Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze.

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací