Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

9.

Optimalizovaný rodinný dům

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Optimalizovaný rodinný dům

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Doplňující informace o účelu stavby

Dostupný konstrukční systém pasivní dřevostavby optimální zejména pro mladé rodiny a všechny, kteří to myslí se šetrností vůči životnímu prostředí vážně.

Architektonický popis

Lapidární maximálně jednoduchá hmota domu obdélníkového půdorysu o dvou podlažích a střeše s velmi malým spádem. Bohatě otevřené okenní otvory dodávají interiéru dostatek světla z jižní světové strany. Vzhledem k promyšlenému a důmyslnému systému topení a chlazení tepelným čerpadlem postačí k zastínění pouze vnitřní závěsy. Modřínový obklad palubkou s povrchovou úpravou minerálním olejem dodá domu zjemnění měřítka a časem také příjemnou našedlou barvu. Výsledkem návrhu, který předkládáme porotě k posouzení je maximálně optimalizovaná stavba, přičemž je tento projekt ilustrativním řešením, jak co nejlevněji a nejjednodušeji postavit pasivní dům. Navržený konstrukční systém není natolik svazující, aby se nemohl uplatnit i v architektonických návrzích staveb, přičemž kvalitní architektonický návrh stavby lze považovat za další zhodnocení optimalizovaného konstrukčního systému.

Technický popis

Nosný dřevěný skelet obvodového pláště a stropů dvoupodlažního optimalizovaného „nulového (s potřebou tepla na vytápění pod 5 kWh/m2rok)“ domu o půdorysu 11,5 m x 9 m umožňující velmi jednoduché uložení 500 mm levné minerální vaty do obvodových stěn a 660 mm do střechy. Objekt je založen na základových pasech a ŽB desce, vnitřní příčky a ztužující zeď jsou zděné, dřevěná konstrukce pláště domu je navržena z lepených nosníků se záklopem z OSB desek. Nosníky jsou konstruovány ze dvou KVH hranolů a voděodolných překližek, ostatní dřevěné profily jsou smrkové KVH různých průřezů. Střecha je obdobné konstrukce - lepené KVH hranoly, s minimálním spádem a plechovou (trapézový plech) krytinou. Fasáda domu může být dřevěná nebo se systémovou omítkou. Výplně otvorů jsou uvažovány buďto s plastovými nebo dřevěnými rámy, vždy s izolačním trojsklem.

Realizační skupina

Architekt

Ing. arch. Petr Čáslava, Ph.D.

Nápady & myšlenky:

RNDr. Jiří Svoboda, CS.c., DS.c

Typ konstrukce

Obvodový plášť: dřevostavba, lepené vazníky typu Vierendeel, vnitřní ztužující zeď z keramických bloků, příčky z plynosilikátu.

Skladba konstrukce

Modřínový fasádní obklad – OSB deska – dřevěné vazníky + 500 mm minerální tepelné izolace – OSB deska – parozábrana – SDK + výmalba.

Skladba konstrukce - obrázek

Zastavěná plocha

103,5 m2

Užitná plocha

146 m2

Počet obytných podlaží

2

Objem spotřebovaného dřeva

30 m3

Součinitel prostupu tepla

0,08 W/m2K

Energetické zařazení budovy

A+++

Popis dispozice

Standardní rodinný dům s dispozicí 5 + kk se sociálním a technickým zázemím, šatnou a dostatkem úložných prostor.

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Petr Čáslava

Bydliště/Sídlo společnosti

Brno

Webová stránka

Telefon

+420 721 408 386

E-mail

caslava@optimalizmus.cz

Kontaktní osoba

Petr Čáslava

Logo/Fotka

Doplňující informace o soutěžícím

Padly mýty pasivního stavitelství!

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací