Dřevěná stavba roku

Dřevěná stavba roku

8.

Vertikální farma pro New York

Hlasování bylo ukončeno.

Obecné informace o díle

Název díla 

Vertikální farma pro New York

Účel stavby

Bydlení pro rodiny

Doplňující informace o účelu stavby

Stavba je určená pro bydlení a pěstování rostlin v jednom objektu. Byty jsou navrženy jako menší 3 + kk amerického stylu s obytnou předsíní. V parteru domu je restaurace propojená s vertikální farmou - tedy se skleníky s hydroponickým pěstováním rostlin v umělém prostředí. Fasády bytů jsou tvořeny ohebnými panely - okenicemi. Ty slouží jako stínění ale zároveň jsou i držáky na květináče pro bylinky. Střecha je zelená, s lavičkami a morušovým hájem. Příjemná pro pobyt díky prosklenému zábradlí výšky 2 m.

Architektonický popis

Téma je vertikální farma pro New York s danou parcelou a regulacemi. Budova má novým způsobem ukázat možnost pěstování potravin v rámci bytové stavby ve městech, se zaměřením Na udržitelnost návrhu, materiálů, uhlíkové stopy a využití bytů pro potřeby malé rodiny. Budova je navržena jako hybridní konstrukční systém železobetonového jádra a dřevostavby z CLT masivních panelů, s předsazenou konstrukcí balkonu z lepených vazníků.

Technický popis

Hybridní systém je využit z důvodu kombinace výhod jednotlivých materiálů. CLT masivní lepené desky umožňují stavbu výškových budov a svou nízkou hmotností a tepelnou vodivostí přispívají k příznivým podmínkám bydlení. Železobetonové jádro splňuje protipovodňové požadavky oblasti a také konstrukční a protipožární požadavky. Předsazená konstrukce balkonů je nezávislá, tvořená lepenými vazníky a strukturuje fasádu. Před okny jsou umístěny posuvné okenice - panely, sloužící jak pro zastínění, tak pro pěstování rostlin v květináčích. Fasáda je ochlazována a zvlhčována vodní mlhou. V přízemí je realizována tzv. vertikální farma - hydroponické pěstování rostlin.

Typ konstrukce

Hybridní - dřevostavba z masivních CLT panelů a železobetonu.

Skladba konstrukce

CLT, kontaktní zateplení

Zastavěná plocha

1200 m2

Umístění díla

New York

Údaje o soutěžícím

Jméno/Název společnosti

Ing. arch. František Vorel

Bydliště/Sídlo společnosti

Praha 7, Kamenická 3

Telefon

+420 721 378 956

E-mail

frantisek.vorel@gmail.com

Kontaktní osoba

František Vorel

2024 © Nadace dřevo pro život - Oficiální webové stránky, všechna práva vyhrazena. / Kontakt / Ochrana osobních údajů

Správce webových stránek UBK s.r.o.

Používáme technologie, jako jsou soubory cookie, abychom mohli přizpůsobovat obsah a reklamy, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat provoz na webu. Informace o vašem používání webu také sdílíme s našimi důvěryhodnými partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýz.
Souhlasím Více informací